تافل مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای ” آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی “ می باشد.

آزمون تافل آزمونی جهت سنجش میزان توانایی ها و مهارت افراد در استفاده از زبان انگلیسی است. مدرک تافل یک مدرک بین المللی بوده و به همین دلیل در کشورهای مختلف از جمله آمریکا و کانادا دارای اعتبار می باشد.

 این آزمون به صورت های مختلف در کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می شود. مسئول و مجری برگزاری آزمون تافل ، سرویس سنجش تحصیلیETS  دانشگاه پرینستون واقع در آمریکا می باشد.

 داوطلبانی که مایل به دریافت مدرک تافل هستند می توانند طبق راهنمای ثبت نام که در ادامه به آن می پردازیم در این آزمون ثبت نام کنند.

شرکت کنندگان برای ثبت نام در آزمون تافل نیز می بایست از شرایط آزمون تافل TOEFL آگاهی داشته باشند و در صورتی که واجد شرایط بودند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

ثبت نام در آزمون تافل از طریق سایت بین المللی ets.org صورت می گیرد و هزینه ثبت نام در این آزمون نیز به مبلغ ۲۲۵ دلار آمریکا می باشد.

درباره آزمون تافل بیشتر بدانیم

آزمون تافل یکی از آزمون های استاندارد تعیین سطح زبان انگلیسی افراد است که هر ساله چندین مرتبه در حدود ۱۸۰ کشور جهان به صورت هماهنگ برگزار می شود و به شرکت کنندگانی که نمره قبولی این آزمون را کسب می کنند مدرک تافل داده خواهد شد.

 آزمون تافل به همراه آزمون آیلتس از آزمون های بزرگ و معتبر در جهان می باشند. داشتن یک مدرک زبان برای افرادی که به دلیل کار ، تحصیل و یا زندگی قصد دارند به خارج از کشور سفر کنند لازم است.

 کشورهایی هم که ورود به آن ها نیازی به مدرک زبان ندارد ، افراد می بایست پس از ورود با گذراندن دوره هایی مدرک زبان خود را از آن کشور دریافت کنند. در برخی کشورها داشتن مدرک تافل یا آیلتس تفاوت چندانی ندارد اما برای کسانی که قصد سفر به کشور آمریکا را دارند داشتن مدرک تافل ضروری است.

به طور کلی می توان گفت که آزمون تافل مانند کنکور است از این جهت که هر کسی که با سوالات آن آشنا باشد در پاسخ گویی به سوالات بهتر عمل خواهد کرد و نمره بالایی را نیز کسب می کند.

روش های برگزاری آزمون تافل

به طور کلی آزمون تافل تا کنون به ۳ روش در جهان برگزار گردیده است : آزمون کاغذی PBT، آزمون کامپیوتریCBT  و آزمون اینترنتی IBT . از سال ۲۰۰۶ میلادی برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری منسوخ شده و اکنون این آزمون تنها با دو روش دیگر برگزار می گردد.

آزمون تافل کاغذی یا PBT

آزمون تافل کاغذی یا Paper – Based Test برای نخستین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد. این آزمون حدودا سالی ۶ مرتبه در کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می شود و همان طور که از نام آن می توان حدس زد ، شرکت کنندگان این آزمون باید به سوالات درج شده در دفترچه پاسخ بدهند. وجود بخش ساختار زبان باعث شده تا این آزمون نسبت به آزمون اینترنتی کمی ساده تر به نظر برسد.

با توجه به این که آزمون اینترنتی بسیار مورد توجه و مورد استفاده قرار گرفته است پیش بینی می شود آزمون کتبی تافل نیز به زودی منسوخ شود.

آزمون تافل کاغذی شامل ۴ بخش است :

 • بخش خواندن (Reading Comprehension) : داوطلبان در این بخش با خواندن ۵ متن می بایست به ۵۰ پرسش پاسخ دهند ، تعداد سوالات طراحی شده از هر متن بین ۹ الی ۱۱ سوال می باشد. خوب است بدانید که این سوالات به ترتیب از اول متن تا آخر آن طرح می شوند ، به این معنی که به طور مثال سوال اول از پاراگراف اول و سوال های آخر نیز از اواخر متن طرح شده اند.
 • بخش شنیداری (Listening)  : این قسمت از آزمون PBT دارای ۵۰ سوال شنیداری در ۳ بخش می باشد ، یک بخش شامل مکالمات کوتاه با ۳۰ پرسش و دو بخش با مکالمات طولانی با ۲۰ پرسش.

کسی که بتواند در بخش شنیداری حداقل به ۴۲ سوال از ۵۰ سوال پاسخ صحیح دهد ، می تواند به کسب نمره بالای ۶۰۰ در این آزمون امیدوار باشد.

 • بخش ساختار زبان (Structure Language ) : این قسمت از آزمون شامل ۴۰ سوال است که مجموعا ۲۵ دقیقه فرصت جهت پاسخ گویی به سوالات آن در نظر گرفته شده است و شامل دو بخش می باشد.
 • بخش نوشتاری (Written English) : این بخش از آزمون از قسمت های نسبتا دشوار می باشد ، زیرا کسب نمره خوب در این آزمون علاوه بر داشتن دایره لغات وسیع ، نیازمند دارا بودن نگارش خوب نیز می باشد. نمره این بخش به طور مجزا از ۳ بخش پیشین محاسبه می شود و بازه آن بین ۰ تا ۶ می باشد. حداقل نمره قبولی داوطلبان در این بخش بین ۴ و ۵ می باشد. برای افرادی که تقاضای ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند ، نمره ی این بخش اهمیت زیادی پیدا می کند و باید نمره ی خوبی در این قسمت کسب کنند.

آزمون تافل اینترنتی یا IBT

آزمون تافل اینترنتی یا همان Internet – Based Test در اواخر سال ۲۰۰۵ اجرایی شد و در همان آغاز کار به عنوان جایگزین مناسبی برای آزمون های کامپیوتری و کاغذی شناخته شد به طوری که در سال ۲۰۰۶ آزمون کامپیوتری به طور کلی کنار گذاشته شد. اعتبار مدرک این آزمون هیچ گونه تفاوتی با مدارک سایر روش های برگزاری آزمون تافل ندارد. آزمون تافل IBT نیز دارای ۴ بخش می باشد و تفاوت اصلی بخش های آن با آزمون تافل PBT ، حذف بخش ساختار و اضافه شدن بخش گفتاری می باشد.

 • بخش خواندن (Reading) : این بخش دارای دو قسمت Long Format و Short Format می باشد. در قسمت اول به طور کلی ۵ متن برای داوطلبان طراحی شده است. در قسمت دوم نیز شرکت کنندگان می بایست ۳ متن را مطالعه کرده و به سوالات آن پاسخ بدهند. داشتن دامنه لغات گسترده از جمله عواملی است که در موفقیت شما در این قسمت از آزمون سهم به سزایی دارد.
 • بخش شنیداری (Listening) : بخش شنیداری این آزمون تنها دارای مکالمات شنیداری طولانی است و مانند دو آزمون PBT و CBT مکالمات شنیداری کوتاه ندارد ، سرعت پخش مکالمات نیز از دو نوع دیگر بیشتر است. زمان در نظر گرفته شده برای این قسمت ۴۰ دقیقه می باشد.
 • بخش گفتاری (Speaking) :در این مرحله داوطلبان در ۳ بخش باید با توجه به چیزی که از آنان خواسته می شود به طور واضح و منسجم صحبت کنند تا بتوانند نمره خوبی کسب کنند.
 • بخش نوشتاری (Writing) : این بخش نیز ۲ قسمت دارد و دارای ۵۰ دقیقه زمان می باشد. داوطلبان در این فرصت باید با تایپ دو متن به دو سوال موجود پاسخ دهند.

ایجاد حساب کاربری در سایت ثبت نام

برای آغاز ثبت نام در سایت ETS ، ابتدا باید در این سایت یک حساب کاربری با اطلاعات خود بسازید و سپس اقدام به ثبت نام کنید. مراحل ایجاد حساب کاربری نیز در ادامه بیان شده است.

 • به سایت ets.org مراجعه و بر روی گزینه “Toefl” کلیک کنید تا وارد صفحه ی مخصوص به آزمون تافل شوید.

برای انجام ثبت نام لازم است تا ابتدا در سایت  ETSبرای خود حساب کاربری بسازید بنابراین از قسمت بالای صفحه ای که گشوده شده است روی عبارت”My TOEFL iBT Accounts”  کلیک کنید.

 

 

 • حساب کاربری به وجود آمده جهت انجام مراحل ثبت نام ، مشاهده نمرات و ارسال نمرات به دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.  در این صفحه ، در قسمت New Users ابتدا کشور خود را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Create an Account کلیک کنید.

 

 

 

 

 • در این قسمت باید فرم اطلاعات شخصی خود را کامل کنید. پر کردن فیلدهای ستاره دار نیز ضروری می باشد. توجه داشته باشید که نام ، تاریخ تولد و جنسیت شما قابل تغییر نمی باشد بنابراین در وارد کردن اطلاعات خود دقت کنید. پس از وارد کردن اطلاعات اولیه روی گزینه : Next کلیک کنید.

 

 

وارد صفحه دیگری می شوید که در آن باید اطلاعاتی را مانند کشور تولد ، کشوری که اکنون در آن به عنوان شهروند زندگی می کنید و … را وارد نمایید.

 • در این مرحله شرایط و ضوابط آزمون تافل برای شما نمایش داده می شود ، پس از مطالعه آن گزینه ی Yes را انتخاب نمایید و روی گزینه  Next کلیک کنید.
 • در این صفحه باید اطلاعاتی را در مورد کشوری که قصد سفر به آن را دارید ، دلایل و مدت زمانی که میخواهید در آن کشور بمانید و … وارد کنید ، پس از پر کردن تمام فیلدها گزینه Next را انتخاب کنید.
 • حال نوبت به انتخاب نام کاربری و رمز عبورمی رسد. پس از وارد کردن نام کاربری و رمزعبور دلخواه خود لازم است تا پس از مطالعه شرایط و ضوابط ، با فعال کردن تیک پایین آن ، موافقت خود را با شرایط اعلام کنید تا بتوانید ثبت نام خود را کامل کنید. سپس مجددا روی  Next کلیک کنید.

دقت داشته باشید که نام کاربری و رمز عبور انتخابی خود را یادداشت نمایید تا بعدا به مشکل برنخورید.

 • در این مرحله می بایست اطلاعاتی را که در مراحل قبل وارد کرده اید را مرور و سپس با کلیک روی گزینه submit آن ها ارسال کنید.
 • در پایان عبارت !Your Account Has Been Created نشان دهنده ی این است که حساب کاربری شما با موفقیت ایجاد شده است.
 • با کلیک روی عبارت sign in to continue به صفحه نخست باز می گردید و برای ثبت نام می بایست مجددا وارد حساب کاربری خود شوید.

نحوه ثبت نام در آزمون تافل

 • وارد سایت ets.org شوید. روی بخش Toefl کلیک کنید و پس از ورود به صفحه عبارت My TOEFL iBT Accounts را از بالای صفحه سایت انتخاب نمایید.
 • این بار از طریق قسمت Username ، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید تا وارد صفحه ثبت نام شوید.

 

 • برای آغاز ثبت نام ، در قسمت My Tests عبارت  Register / Find Test Center , Dates انتخاب کنید.

حالا نوبت به انتخاب تاریخ و محل آزمون می رسد ، در این صفحه محل آزمون (شهر و کشور) مورد نظر خود را انتخاب و بر روی گزینه Find Test Center And Date کلیک نمایید.

 • در این صفحه بازه زمانی که تمایل دارید در آن بازه امتحان دهید را انتخاب کنید و. بعد از کلیک روی این گزینه تمامی مراکزی را که ثبت نام آزمون در آن ها هنوز باز و فعال است را مشاهده خواهید کرد ، از این فهرست نیز مرکز مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

 

 • در این صفحه خلاصه وضعیت ثبت نامی شما نمایش داده می شود. روی گزینه Continue کلیک نمایید.
 • اطلاعات هویتی خود را وارد کنید و مجددا گزینه  Continue را انتخاب بفرمایید.
 • در بخش بعدی می بایست نحوه Report کارنامه آزمون را تعیین کنید. دو روش برای اعلام نتایج وجود دارد ، در روش اول ۱۰ روز پس از برگزاری آزمون نتایج آن از طریق صفحه کاربری شرکت کنندگان در سایت ETS ، به صورت آنلاین قابل مشاهده خواهد بود. در روش دوم علاوه بر اینکه داوطلبان می توانند به صورت آنلاین کارنامه خود را مشاهده کنند ، کارنامه کاغذی نیز به آدرس ایشان ارسال خواهد شد. (روش دوم هزینه اضافه ای را نیز دربر خواهد داشت. )

پس از انتخاب یکی از این روش ها روی  Continue کلیک کنید.

 • شما همچنین می توانید نمره آزمون خود را برای دانشگاه های مورد نظر خود ارسال کنید. ارسال نمره برای ۴ دانشگاه رایگان و برای بیشتر از آن شامل هزینه می شود. حال روی Skip کلیک کنید.
 • در این بخش سوالات نظر سنجی نمایش داده خواهد شد. پاسخ دهی به دو سوال اول آن ضروری و جواب دادن به بقیه سوالات اختیاری می باشد. در پایان روی Continue کلیک کنید.
 • در این بخش توضیحات مربوط به سرویس جستجوی تافل را مطالعه کنید ، چنانچه مایل به شرکت در این طرح بودید گزینه Yes و در غیر این صورت گزینه No را انتخاب نمایید.
 • در مرحله بعد به شما پیشنهاد می شود تا بسته های آموزشی تافل را خریداری کنید ، در صورتی که مایل به خرید هستید روی یکی از بسته های مورد نظر خود کلیک کنید و در غیر اینصورت عبارت No Thanks  و سپس  Continue را انتخاب کنید.
 • در این صفحه برگه خلاصه وضعیت نام نویسی آزمون خود را مشاهده خواهید کرد در صورت صحت اطلاعات روی       Confirm Order کلیک کنید.
 • پس از پشت سرگذاشتن تمامی این مراحل نوبت به انتخاب روش پرداخت هزینه آزمون می رسد همان طور که ابتدا گفته شد، دو روش برای پرداخت هزینه آزمون وجود دارد. پرداخت از طریق کارت ارزی و یا پرداخت با ووچر ؛ جزئیات بیشتر در بخش هزینه ثبت نام آزمون تافل آورده شده است.
 • در صورتی که پرداخت موفقیت آمیز انجام شده باشد ، رسید پرداخت شامل اطلاعات آزمون را مشاهده خواهید کرد.
 • بعد از پرداخت هزینه ثبت نام ، با مراجعه به صفحه ی My Home Page و در قسمت My Tests با کلیک روی گزینه (View Order(s سفارش ثبت نام شما قابل مشاهده خواهد بود.
 • در پایان در صفحه View order(s) و شماره سفارش Order NO میتوانید جزئیات آزمون را مشاهده کنید. در این مرحله با کلیک روی  Print می بایست از رسید نهایی ثبت نام خود پرینت بگیرید ، به همراه داشتن این برگه در روز آزمون الزامی است.

هزینه ثبت نام آزمون تافل

ثبت نام در آزمون تافل مانند سایر آزمون ها دارای هزینه می باشد ، مبلغ ثبت نام برای این آزمون به واحد پول کشور آمریکا  ۲۲۵دلار آمریکا می باشد که با توجه به شهر و کشوری که آزمون در آن برگزار می شود ممکن است متفاوت باشد ، داوطلبان به دو روش می توانند نسبت به پرداخت وجه ثبت نام اقدام کنند :

 • روش اول پرداخت آنلاین از طریق سایت ثبت نام است. پرداخت هزینه در این روش نیاز به یک کارت اعتباری بین المللی مانند Visa Card یا Master Card دارد و شخص باید مستقیما با یک کارت ارزی این هزینه را پرداخت نماید.
 • در صورتی که کارت های ارزی ویزا کارت یا مستر کارت را در اختیار ندارید نگران نباشید. در روش دوم پرداخت هزینه می توانید با خرید ووچر (Voucher) از شرکت ها و سایت های معتبر ، هزینه ثبت نام را پرداخت نموده و کد مربوطه را دریافت کنید و برای تکمیل ثبت نام در سایت اصلی از این کد استفاده نمایید. خرید ووچر از سایت سازمان سنجش آموزش کشور نیز امکان پذیر می باشد.

در صورتی که افراد تصمیم دارند آزمون و محل برگزاری آن را تغییر دهند می بایست جریمه ۶۰ دلاری پرداخت کنند. بنابراین توصیه می کنیم تا با دقت کامل و در نظر گرفتن شرایط خود نسبت به انتخاب آزمون خود اقدام کنید. تغییر تاریخ یا مکان آزمون نیز تنها تا ۴ روز پیش از برگزاری آزمون امکان پذیر خواهد بود.

شایان ذکر است این آزمون از اول آگوست ۲۰۱۹، بر طبق سیاست گذاری جدید ETS دچار تغییرات اندکی در زمان کل آزمون و محتویات بخش های ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ و در کل کاهش زمان آزمون به ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه خواهد شد.

آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل ، مهاجرت و یا کار کردن در خارج از کشور را دارند نیازمند داشتن یک مدرک زبان نیز هستند. از جمله معتبرترین مدارک زبان انگلیسی در جهان مدارک تافل و آیلتس می باشند. در یک مطلب جداگانه به نحوه ثبت نام آزمون آیلتس نیز خواهیم پرداخت.

 جهت ثبت نام در آزمون تافل نیز ابتدا باید از شرایط آزمون تافل TOEFL آگاهی داشته باشید و در صورتی که واجد شرایط بودید طبق توضیحات بالا نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.منبع: ایران مشاور

 

.همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸

۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

2 دیدگاه

قیمت لکسوس NX200T · آگوست 29, 2019 در 5:43 ق.ظ

عالییی بود عااالی

  morteza · آگوست 29, 2019 در 1:40 ب.ظ

  از حسن توجه شما سپاسگزاریم.
  پیروز باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن