معرفی رشته ی مهندسی شیمی در کانادا
مهندسی شیمی (Chemical Engineering) شاخه ای از علوم مهندسی است که علوم فیزیک (فیزیک و شیمی)، علوم زیستی (میروبیولوژی و بیوشیمی) را همراه با ریاضیات کاربردی و اقتصاد به کار می گیرد تا از آنها به منظور بهره برداری، تولید، تبدیل و انتقال صحیح مواد شیمیایی، مواد و انرژی استفاده کند.
این رشته با تولید محصولات از طریق فرایندها و تکنولوژی های تولید شیمیایی سرو کار دارد. یک مهندس شیمی فرآیندهایی در مقیاس های بزرگ طراحی می کند که در آن مواد شیمایی، مواد خام، سلول های زنده، میکروارگانیسم ها و انرژی به محصولات نهایی مفید تبدیل می شود.

گرایش های مهندسی شیمی

 مهندسی پزشکی
 زیست فناوری
 سرامیک
 مدلسازی فرآیندهای شیمیایی
 راکتور شیمیایی
 طراحی تقطیر
 الکتروشیمی
 دینامیک سیالات
 انتقال حرارت
 انتقال جرم
 مهندسی و علم مواد
 فناوری نانو
 محیط زیست
 مهندسی پلیمر
 جداسازی
 تقطیر
 نیمه رسانا
 ترومودینامیک
 پدیده های انتقال
 عملیات واحد
 عملیات واحد در مهندسی شیمی

مهاجرت به کانادا در رشته مهندسی شیمی

کد شغلی رشته مهندسی شیمی در طبقه بندی مشاغل کانادا NOC)، ۲۱۳۴) است.
در حال حاضر این رشته از مشاغل واجد شرایط در لیست سیستم اکسپرس اینتری می باشد و افراد با داشتن مدرک تحصیلی و سابقه ی کار در رشته ی مهندسی شیمی می توانند به عنوان نیروهای متخصص فدرال FSW یا نیروی متخصص استانی به کانادا مهاجرت کرده و سپس برای اخذ اقامت دائم کانادا اپلای کند.

تحصیل در رشته ی مهندسی شیمی در کانادا

تقریبا تمام دانشگاه های کانادا دارای دانشکده مهندسی، رشته ی مهندسی شیمی را نیز در خود دارند. به علاوه دانشگاه آکیدیا Acadia، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه سنت ماریز و BCIT دیپلم ها و گواهینامه هایی در رشته مهندسی شیمی ارائه می کنند.
پذیرش در دوره های لیسانس این رشته نیازمند اتمام مقطع متوسطه با حداقل معدل بین ۷۵ تا ۸۰٪ و گذراندن پیش نیازهای درسی انگلیسی، حسابان، ریاضی، فیزیک و شیمی است.پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی نیاز به مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط (به طور مثال شیمی، مهندسی شیمی و ..) با حداقل معدل B+ دارد.
همچنین برخی از دانشکده ها نیاز به تجارب کاری پیشرفته در محیط های مهندسی شیمی دارد. پذیرش دوره های دکترا هم به طور مستقیم از مقطع لیسانس و هم بعد از کسب مدرک ارشد امکان پذیر است.

دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی شیمی

 دانشگاه تورنتو رتبه ۳۷ جهان
 دانشگاه مک گیل رتبه ۴۰ جهان
 دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه ۴۹ جهان
 دانشگاه آلبرتا رتبه ۱۰۰-۵۱
 دانشگاه واترلو رتبه ۱۰۰-۵۱
 دانشگاه مک مستر رتبه ۱۵۰-۱۰۱
 دانشگاه کوئین رتبه ۱۵۰-۱۰۱
 دانشگاه مونترآل رتبه ۱۵۰-۱۰۱
 دانشگاه کلگریرتبه ۱۵۰-۱۰۱
 دانشگاه وسترن آنتاریو رتبه ۱۵۰-۱۰۱

عناوین شغلی مهندسی شیمی در کانادا

 مهندس انرژی
 مهندس نفت
 مهندس توسعه ی محصول
 شیمی دادن تحلیلگر
 دانشمند معدن
 مهندس هسته ای
 متخصصص بهداشت و امنیت

شرایط اشتغال به عنوان مهندس شیمی در کانادا

 مدرک لیسانس مهندسی شیمی الزامی است.
برای کار به عنوان مهندس شیمی تازه کار، معمولا نیاز به مدرک لیسانس شیمی دارید. دوره های شیمی در کانادا بین ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد و شامل کلاس های درس، آزمایشگاه و مطالعات میدانی است.
 مدرک ارشد یا دکترا ممکن است مورد نیاز باشد.
در صورتی که فرد بخواهد به عنوان مشاور، پروفسور یا محقق کار کند، معمولا نیاز به یک مدرک تحصیلات تکمیلی (ارشد یا دکترا) در مهندسی شیمی خواهد داشت.
* حوزه های تحصیلی همانند ترمودینامیک، کنترل فرایند و دوره های طراحی مهدسی شیمی برای مشاغل رشته مهندسی شیمی ضروری هستند. بسیاری از برنامه های ارائه شده در رشته مهندسی شیمی با دوره های کو- آپ همراه هستند.
 کسب مجوز کار(عنوان مهندس حرفه ای Eng از نظام مهندسی کانادا)

مسیر شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی شیمی در کانادا به عنوان مهندسان تازه کار در توسعه ی فرآیند کار خود را شروع می کند.
در طی این مدت تحت نظارت یک مهندس شیمی با تجربه تر در وظایف و سمت های متنوعی فعالیت می کنند که باعث می شود که فرد تجربه کسب کرده و روندهای شرکت را فراگیرد. بعد از کسب تجربه ی کافی به عنوان مهندس در سطح ارشد فعالیت می کنند معمولا در این مرحله سطح حقوق و مسئولیت هایشان افزایش می یابد.
مهندسان شیمی سطح ارشد که مقدار سابقه ی کار کافی کسب کرده اند ممکن است به سمت های مدیریت محصول و یا سرپرستی یک واحد یا محصول خاص ارتقا یابند.
مهندسان شیمی دارای تجربه و تحصیلات کافی ممکن است در سمت های مشاوره ای در شرکت ها و یا به عنوان یک پیمانکار مستقل (خوداشتغالی) کار کنند.

مجوز کار مهندسی شیمی در کانادا

رشته مهندسی شیمی از رشته های نظام مند در کانادا محسوب می شود و کسب مسئولیت برای کارهای مهندسی در کانادا نیازمند اخذ مجوز (License) می باشد.
برای اخذ مجوز باید باید شرایط و نیازمندی های تحصیلی، تجربه و سابقه ی کار، نیازمندی های زبان، شخصیت خوب، حرفه ای گری و اخلاق کاری را برآورده کنید. برای کسب عنوان مهندس حرفه ای (P.Eng) در کانادا باید از طریق نظام مهندسی استانی یا منطقه ای کانادا اقدام کنید. حتی در صورتی که مجوز کار با عنوان (P.Eng) را کسب نکنید می توانید تحت نظارت مهندس حرفه ای دیگری همچنان در این رشته اشتغال داشته باشید.

عضویت در نظام مهندسی کانادا

 مهندس تحت آموزش (Engineer-in-train): این وضعیت اولین گام در فرآیند اخذ مجوز است که با برآورده کردن شرایط تحصیلی و نیازمندی های شخصیت در کار برآورده می شود. افرادی که به عنوان مهندس تحت تعلیم در نظام مهندسی کانادا عضو هستند، برای اخذ عنوان مهندس حرفه ای (Professional Engineer) باید ۴ سال سابقه ی کار (یک سال از این ۴ سال باید در کانادا باشد) داشته باشند.
 مهندس حرفه ای (Professional Engineer): با این عنوان فرد می تواند به عنوان مهندس حرفه ای (Eng) مشغول به کار شده و در حوزه ی تخصص خود مسئولیت های کاری قبول کند. برای کسب عنوان مهندس حرفه ای نیازی نیست که شهروند کانادا یا ساکن دائم آن باشید. اما وضعیت اسکان یا شهروندی با توجه استان یا منطقه ی سکونت، ممکن است بر نوع مجوزی که واجد شرایط آن هستید، تاثیر بگذارد.

حقوق رشته ی مهندسی شیمی در کانادا

درآمد مهندسان شیمی در کانادا بین ۷۰,۰۰۰ تا ۹۵,۰۰۰ دلار متغیر است. حقوق افراد ممکن است با توجه به عواملی از جمله آموزش، سطح تجربه و سابقه ی کار، شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، مسئولیت های خاص شغلی شان و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت باشد. داشتن تجربه و سابقه ی کار تاثیر بسیاری بر حقوق مهندسان شیمی در کانادا دارد. افرادی که در این حرفه اشتغال دارند معمولا سابقه ی کاری کمتر از ۲۰ سال دارند.

حوزه های اشتغال رشته مهندسی شیمی در کانادا

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی در کانادا می توانند در صنایع مختلفی از جمله صنعت الکترونیک، عکاسی، لباس، خمیر و کاغذ، بهداشت، بیوتکنولوژی و تجارت فعالیت داشته باشند. با این حال اکثر مهندسان شیمی در صنایع دارویی و شیمیایی، خرده فروشی و کالاهای مصرفی، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، انرژی، نفت و گاز، ساخت و ساز و سایر موارد اشتغال دارند. برخی دیگر در همکاری با معماران و مهندسان عمران برای طراحی تاسیسات شیمیایی فعالیت می کنند. یکی از حوزه های دیگر اشتغال مهندسان شیمی در کانادا، شرکت های خصوصی مواد شیمیایی است که فرآیندهای جدید را برای کاربردهای مختلف مواد بسط می دهند.

نمونه شرکت هایی که مهندسان شیمی می توانند در آن اشتغال داشته باشند:

 شرکت های نفت، گاز یا معدن
 شرکت های تکنولوژی سبز
 شرکت ابزارهای دقیق و کنترل
 شرکت فرآیندهای پلاستیکی
 شرکت های مهندسی محیط زیست
 شرکت های تحقیق و توسعه ی الکترونیک
 شرکت های تولید غذا و نوشیدنی، شرکت های بسته بندی
 شرکت های طراحی مهندسی
 شرکت های مشاوره مهندسی
 شرکت های ساخت و ساز
 کالج ها و دانشگاه ها

وظایف مهندسان شیمی در کانادا

 تحقیق، طراحی و توسعه و بهینه سازی فرآیندهای شیمی
 سرپرستی بر عملیات و نگهداری از تاسیسات صنعتی
 تضمین کنترل کیفیت مواد شیمیایی
 خدمت در محل به عنوان مشاور فنی
 عیب یابی مشکلات محصولات و فرآیندها
 رهبری پیشرفت در محصولات و فرآیندها
 هدایت کارهای ایمنی شرکت از طریق استفاده ی صحیح، دفع مواد شیمیایی و ضایعات شیمیایی
 طراحی، آزمایش و به کارگیری سیستم های با کیفیت کنترل محیطی
 انتخاب مناسب ترین ابزار برای اندازه گیری فشار، سرعت جریان و ترکیب

فرصت های شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

رشته مهندسی شیمی در کانادا به علت حوزه ی گسترده ی دانش و مهارت های فنی این رشته در سراسر کانادا تقاضا دارد. به خصوص در استان های غربی کانادا تقاضای زیادی برای رشته مهندسی شیمی وجود دارد. اکثر تقاضای این رشته در صنایع نفت و گاز می باشد بنابراین استان های غنی از نفت مانند آلبرتا و بریتیش کلمبیا بیشترین فرصت شغلی را برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی فراهم می کند.

چشم انداز شغلی رشته مهندسی شیمی در کانادا

آینده ی شغلی و شرایط کنونی با توجه به مکان و تغییرات اقتصاد، فناوری و یا تقاضا برای یک محصول یا سرویس خاص ممکن است تغییر کند. اما به طور کلی پیش بینی شده است که تقاضا برای نیروی کار مهندسی شیمی در بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ بسیار زیاد باشد. برای بررسی چشم انداز شغلی یک رشته در آینده باید شرایط اخیر نیروی کار و تغییرات مورد انتظار برای دوره ی مد نظر را در نظر بگیریم.
برای رشته ی مهندسی شیمی در کانادا در بازه ی زمان ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴، انتظار می رود که مشاغل موجود حدود ۴,۳۰۰ عدد باشد در حالی که افرادی به دنبال کار در رشته مهندسی شیمی، ۴,۲۰۰ مورد یعنی کمتر از تعداد موجود است، خواهد بود و این امر دلالت بر تقاضای رشته ی مهندسی شیمی در کانادا دارد.

امیدواریم این متن شما را با فرصت های شغلی مهندسی شیمی در کانادا و مزایای آن آشنا کرده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره رایگان با وکلای مهاجرت کانادا از هم اکنون با ما در تماس باشید.

راه ارتباطی با مهاجرت برای ایرانیان
🏢دفتر کانادا
۰۰۱۵۱۴۴۶۲۲۸۴۰

🏢دفتر تهران
☎۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸
☏۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴

🌍وبسایت
🌍http://iranianmigration.ir/canada-assessment/

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن