سال ۲۰۱۷ میلادی سالی شلوغ برای برنامه های مهاجرتی کانادا بود. پذیرش ده ها هزار فرد از سوریه از یک سو ، پذیرش ۸۶هزار نیروی متخصص اکسپرس اینتری و ۱۹۰۰ پرونده سرمایه گذاری کبک از سوی دیگر مثال هایی از این سال بود.
کانادا در این سال خیلی بهتر از همسایه خود –آمریکا- در اجرای تعهدات مهاجرتی اقدام کرد ، همانطور که شاهد بودید ده ها بار رئییس جمهور این کشور مانع از ورود مهاجران به دلیل مسایل امنیتی آمریکا و با شعار ایجاد کار برای امریکاییها شد. اما آقای جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با شعار دنیای بهتر برای مهاجران درهای جدیدی را گشود که در این بین مهندسان کامپیوتر در کبک و مهندسان عمران در ساسکاچوان و بسیاری از مهاجران دیگر توانستند شغل خوبی را کسب کنند.

اکسپرس اینتری
یکی از بهترین برنامه های مهاجرتی که برخلاف ایران ، از تمام کشورها توانست متقاضی خوبی را جذب کانادا کند، برنامه نیروی متخصص فدرال (Express Entry) بود. در سال ۲۰۱۷ بیش از دوبرابر سال ۲۰۱۶ دعوتنامه ITA – Invitation to Aplly برابر ۸۶۰۲۳ عدد صادر شد.
این برنامه با تکیه بر دانش زبان انگلیسی و سابقه کار و حداقل تحصیلات اکادمیک توانست رتبه خوبی را در جهت ارائه اقامت کانادا کسب کند. داشتن آیلتس جنرال نمره ۷٫۵ (همه اسکیل ها هفت و لیسنینگ هشت) با مدرک لیسانس و سن زیر ۳۳ سال و ۲سال سابقه کار با بیمه برای کسب نمره قبولی در سیستم CRS – Comprehensive Ranking System این برنامه الزامی است.
در این سال امتیاز قبولی در سال ۲۰۱۷ با نوسان بین ۴۱۳ تا ۴۶۸ امتیاز بود، همچنین برخلاف سال گذشته افراد با داشتن فامیل درجه یک توانستند امتیاز اضافی کسب کنند و تا حدودی امتیاز نمره آیلتس خود را جبران کنند. همچنین با توجه به عدم کارایی جاب آفر در برنامه های کانادا، وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا امتیاز job offer را از ۲۰۰ به ۵۰ کاهش داد. از سوی دیگر افراد تحصیل کرده در کانادا که با ویزای دانشجویی تحصیل می کردند امتیاز بیشتری را در این سیستم مهاجرتی کسب می کنند. با توجه به دو زبانه بودن کانادا متقاضیان دارای دانش زبان فرانسه نیز امتیاز کسب می کنند. اینها همه مزایایی است که دولت کانادا به این برنامه اعطا کرد تا افراد بیشتری بتوانند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.
 
برنامه های استانی مهاجرت کانادا
یکی از برنامه های مهاجرتی سال ۲۰۱۷ کانادا، برنامه های خاص استانی بود که دولت کانادا برای جذب ۵۱۰۰۰ متقاضی برنامه تهیه دیده بود. برنامه هایی مانند زیرشاخه های اکسپرس اینتری استانی، کارآفرینی منیتوبا، نیروی متخصص ساسکاچوان، دانشجویان بریتیش کلمبیا و انتاریو و …
برنامه های استانی کانادا Provinvial Nominee Program – PNP به استانها اجازه می دهند که علاوه بر روش فدرال بتوانند با توجه به نیاز بازار کار خود متقاضی جذب نمایند.
مثلا در برنامه انتاریو Human Capital Priorities stream ، دولت انتاریو با جستجو در بانک متقاضیان اکسپرس اینتری، افراد دارای ۴۰۰ امتیاز با مدارک تحصیلی ، سابقه کار و اثبات حضور در انتاریو را انتخاب نمود.در ماه جولای این استان افراد دارای تخصص مرتبط با علوم کامپیوتر و در ماه می افراد دارای تخصص در عمران و کشاورزی را با شرایط مناسبی پذیرفت.
دیگر برنامه مهاجرتی کانادا در سال ۲۰۱۷ مربوط به نوااسکوشیا و ساسکاچوان است. دولتSaskatchewan طی ۵ مرحله ۳۲۰۰ متقاضی را انتخاب نمود. دولت Nova Scotia در زیرشاخه اکسپرس اینتری طی ۳مرحله متقاضی خود را انتخاب کرد.
دو استان منیتوبا و آلبرتا در سال جدید متقاضی خواهند پذیرفت.

برنامه مهاجرتی اتلانتیک
چهار استانی شرقی کانادا شامل: نوااسکوشیا-نیوبرانزویک-پرنس ادوارد-نیوفانلند با تایید دولت فدرال برنامه مهاجرتی خود را برای جذب ۲۰۰ متقاضی اغاز کردند.

برنامه اسپانسرشیپ همسر
دولت فدرال کانادا برای جذب ۸۴۰۰۰ متقاضی که دارای همسر مقیم یا سیتی زن کانادا هستند، برنامه ریزی کرد که ۲۵ درصد بیش از برنامه اولیه و ۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶ بود. که در این میان از ۸۴۰۰۰ متقاضی نزدیک به ۶۴۰۰۰ فرد از طریق اسپانسرشیپ و ۲۰۰۰۰ متقاضی از طریق برنامه والدین بودند.
دولت با ایجاد تمهیداتی قول بر کاهش زمان بررسی پرونده از ۲۴ ماه به ۱۲ ماه را داد. همچنین همسرانی که در حال حاضر در کانادا هستند و منتظر دریافت جواب اقامت اسپانسرشیپی خود هستند می توانند ویزای کار دریافت نمایند. همچنین دولت شرط اسپانسرشیپ دوساله را حذف کرد.
همچنین دولت با توجه به حجم تقاضا برای برنامه اسپانسرشیپ والدین ، ظرفیت این برنامه را به ۱۰۰۰۰ پرونده افزایش داد که ابتدا به صورت تصادفی انتخاب می شوند.
یکی از مهمترین تغییرات دولت کانادا، افزایش سن فرزند وابسته به والدین از ۱۹ به ۲۲ سال بود که بسیاری از خانواده ها را خشنود نمود.

سیتی زن شیپ کانادا
در اکتبر ۲۰۱۷ دولت زمان اخذ تابعیت کانادا را از ۴سال حضور در بازه ۶ ساله به ۳ سال حضور در بازه ۵ ساله تقلیل داد. همچنین افرادی که با ویزای کار یا ویزای دانشجویی در کانادا هستند میتوانند نیمی از مدت حضور خود را به عنوان این سالها و حداکثر۳۶۵ روز درنظر گیرند.

برنامه های سه سال آینده کانادا
وزیر مهاجرت کانادا، احمد حسین نوید جذب یک میلیون مهاجر را در بین سال های ۲۰۱۸-۲۰۲۰ را داد. که بیشترین افزایش (۲۰%) مربوط به نیروی متخصص از ۷۱۰۰۰ پرونده در ۲۰۱۷ به ۸۵۸۰۰ پرونده در ۲۰۲۰ خواهد بود. همچنین برنامه های استانی افزایش ۳۲ درصدی و برنامه اسپانسرشیپ افزایش ۸ درصدی را خواهند داشت.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن