Family Class Sponsorship

اسپانسرشیپ (حمایت) از خانواده و وابستگان نزدیک

 

 

۱-۵- اسپانسرشیپ همسر:

دولت کانادا برای تضمین اینکه خانواده های مهاجر توانایی ماندن کنار هم را داشته باشند، تلاش های بسیار کرده است.

یکی ازبهترین مسیرهای موجود برای کانادایی ها تا عزیزانشان را به این کشور بیاورند برنامه  Family Class Sponsorship  یا دسته حمایت خانواده است که خانواده های بسیاری از این طریق ویزای دائمی در کانادا را دریافت می کنند.

یکی از بیشترین نوع مهاجرت ها در این برنامه اقامت از طریق اسپانسرشیپ همسر است، که مهاجرت را برای همسر یا شریک زندگی افراد دارای کارت اقامت دائمی و  سیتیزن کانادا را آسان می سازد. در سال های اخیر، قوانین جدید وضع شده در این برنامه به حفاظت از برنامه های قانونی کنونی و عدم وجود ازدواج صوری کمک می کند. با این شرایط جدید دولت برای حفظ یکپارچگی این برنامه به عنوان یک وسیله امن برای آوردن اعضای خانواده به کانادا امیدوار است.

 در حالت کلی دو نوع پرونده اسپانسرشیپ برای همسر وجود دارد:

۱- پرونده برای زوج داخل کانادا

۲- پرونده برای زوج خارج از کانادا

شرایط اسپانسرشیپ همسر:

در اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی، دو قانون برای اسپانسرشیپ همسر/شریک زندگی به وسیله دولت کانادا وضع شد.

۱- ممنوعیت پنج ساله اسپانسرشیپ فردی که اسپانسر همسرش شده بعد از دریافت اقامت دائم کانادا به مدت پنج سال برای اسپانسری همسر دیگر منع می شود.

۲- قانون دو ساله زندگی با یکدیگر، همسرانی که در روابط دو ساله و یا کمتربوده اند و فرزندی هم از هم ندارند شرایط شهروندی شرطی را خواهند گرفت. آنها باید مدارکی را ارائه کنند دال بر اینکه به زندگی شان با هم در کانادا با هم به مدت دو سال ادامه خواهند داد.

این قانون برای مواردی که زوج از رفتار بد و یا بی توجهی دچار مشکل هستند و یا در مورد شخصی که همسر کانادایی اش فوت شده استثنا قائل می شود.

این قوانین برای جلوگیری از ازدواج صوری وضع شده است . این نوع ازدواج می تواند به شیوه های مختلفی انجام شود.

در بعضی از موارد، شهروندان کانادایی و یا مقیم دائم می توانند فریب اسپانسر یک شخص خارجی را  که برای به دست اوردن اسپانسرشیپ  تظاهر به علاقه به فرد میکند را بخورند. در موارد دیگر, ازدواج های توافقی بین دو فرد مختلف تنظیم می شود. ازدواج های صوری و تقلبی باعث کند شدن ارزیابی پرونده های متقاضیان صادق شده است.

در حالت کلی، کانادا برنامه قوی را برای شهروندان و یا اقامت کنندگان دائمی که می خواهند یکی از اعضای شان را به این کشور بیاورند وضع کرده است. و اهمیت دارد که دولت اقدامات لازم برای جلوگیری از تقلب در ازدواج را انجام دهد.

این نوع قوانین سختگیرانه برای این وضع شده است که افرادی که میخواهند اقامت کانادا را بدست آورند(البته به صورت واقعی) سریعتر به نتیجه برسند.

نکات مهم :

به تازگی دولت کانادا اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی استفاده از شرایط ذکر شده در بالا را ارائه کرده است.

یکی ازجزئیات این است که شرط وضع شده برای “اقامت دائم شرطی” پس از اینکه دو سال به اتمام برسد به طور خودکار حذف خواهد شد، مگر اینکه به صورت تصادفی توسط دولت فدرال کانادا تحت نظر باشند که آیا طی این مدت دو سال با هم زندگی می کردند یا خیر؟

همانطورکه این قوانین از اکتبر ۲۰۱۲ وضع شده است، زوج هایی که در روند درخواست هستند هیچ گونه تغییری در بررسی برنامه خود نخواهند دید. با اینکه کانادا نظارت سختی روی برنامه اسپانسرشیپ همسر دارد, اما برای زوج هایی که می خواهند واقعا در کانادا با هم زندگی کنند درهای خود را باز گذاشته است.

در این روش فرد مقیم کانادا  (دارای کارت PR یا پاسپورت) یکی از افراد فامیل خود (همسر)) را جهت ورود به کانادا و دریافت اقامت دائم کانادا اسپانسر (تحت پوشش خود) می کند.

اگر شما مقیم کانادا هستید می توانید همسر قانونی (Common-Law Partner) و یا شریک زندگی (کسی که شما با او ازدواج قانونی نکرده اید ولی بیش از یکسال با هم زیر یک سقف زندگی کرده اید و مانند همسر شما است). خود را که خارج از کانادا است یا در داخل کانادا با ویزای معتبر (مانند: ویزای توریستی یا ویزای کار) می باشد را اسپانسر نمایید.

شما به عنوان اسپانسرکننده و همسرتان به عنوان اسپانسر شونده می بایست شرایط لازم برای مهاجرت خویشاوندی و اسپانسری را داشته باشید.

شما به عنوان اسپانسر کننده باید شرایط زیر را داشته باشید:

– در هنگام ارسال مدارک باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم (دارای کارت PR کانادا)  باشید.

– سن شما بیش از ۱۸ سال و بیشتر باشد.

نکات دیگر:

۱- از اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی، شما به واسطه همسرتان که مقیم کانادا است وارد کانادا شدید، تا ۵ سال دیگراز تاریخ ورودتان به کانادا، نمی توانید کسی را اسپانسر کنید. یعنی اگر از این همسرتان نیز جدا شدید تا  ۵سال نمی توانید با فرد دیگری در کانادا ازدواج کنید.

۲- به مدت ۳ سال از زمان ورود به کانادا، شما متعهد به پرداخت کلیه هزینه های فرد اسپانسر شده را دارید. یعنی فرد مقیم کانادا باید هزینه های غذا، مسکن، بهداشت، تحصیل و … همسر جدید تازه وارد به کانادا را پرداخت کند.

اگر شما به شرایط دوگانه فوق پایبند نباشید، یا همسرتان به تعهداش عمل نکند، قوانین خاصی شامل حال شما و همسرتان می شود. مثلا اگر همسرتان طی سه سال اول بعد از ورود تقاضای کمک های اجتماعی از دولت کند، پرداخت هزینه ها با شما خواهد بود. یا اگر همسرتان فوت کند، یا همسرتان به علت مریضی در بیمارستان باشد و نتواند هزینه ها را تامین کند شامل قوانین خاصی خواهید شد.

اگر شما پرونده اسپانسرشیپ شما مورد قبول سفارت قرار گرفت شما می بایست مدارک تعهد نامه (درج شده در بالا) را امضا و به دولت بدهید. دقت کنید که این موارد را با استفاده از خدمات وکیل مجرب کانادا انجام دهید تا بعدا به مشکلی برنخورید.

 برای اسپانسرشیپ همسر شما که مقیم کانادا است،  با گذراندن یکی از مراحل زیر می توانید همسر خود را اسپانسر نمایید:

الف – همسر جدید شما در کانادا باشد؛

شرایط زیر را باید داشته باشید:

– سن شما بیش از ۱۸ سال باشد.

– باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم (دارای کارت PR کانادا) باشید.

– فردی که میخواهد همسر جدید شما شود، باید به عنوان همسر قانونی شما باشد.

– شما در حال حاضر در کانادا باشید و در تمام طول پروسه تا دریافت اقامت همسر در کانادا بمانید.

– هر دو نفر شما فرم های تعهد نامه را تکمیل و امضاء کیند.

– شما (فرد مقیم و اسپانسر) فرم تعهد نامه Undertaking را برای تامین هزینه های اولیه همسر جدیدش (به مدت ۳ سال) امضاء کند.

– اگر همسر جدیدتان فرزند دارد باید نشان دهید که طی ۱۲ ماه گذشته درآمد کافی داشته اید. اگر فرزند ندارد، لازم نیست. فرزند ایشان در صورتی مورد قبول است که زیر ۱۹ سال سن باشد.

– همسر شما بیش از ۱۶ سال سن داشته باشد.

– دارای مدارک و  پاسپورت معتبر باشد.

– به صورت قانونی و نه برای بدست آوردن کارت PR همسر شما شده باشد.

– فاصله سنی زیادی با هم نداشته باشید.

– اگر در کانادا ازدواج کرده اید باید مدرک معتبر آن Marriage Certificate را داشته باشید. ولی اگر خارج از کانادا ازدواج کرده اید، باید نشان دهید که نوع ازدواجتان در کشوری که ازدواج کرده اید قانونی و مورد تایید آن کشور بوده است. و اگر در سفارت یا کنسولگری کشوری ازدواج کرده اید، باید ازدواج شما طبق قوانین کشور آن کنسولگری یا سفارت قانونی باشد.

در شرایط ذیل، طبق قوانین کانادا ازدواج شما مورد قبول نیست:

الف- افراد یک خانواده یا فرزند خوانده نمی توانند با هم ازدواج کنند (برادر،خواهر،پدربزرگ، نوه)

ب- شما در یک زمان واحد فقط  یک همسر داشته باشید.

در صورتی که همسر جدید شما خارج از کانادا باشد، شرایط زیر را باید داشته باشید:

– سن شما بیش از ۱۸ سال باشد.

– باید شهروند قانونی (دارای پاسپورت کانادا) یا مقیم کانادا باشید.

– در کانادا ساکن باشید (بجز کسانی که پاسپورت کانادا را دارند).

– هر دو نفر شما فرم های تعهد نامه را تکمیل و امضاء کنید.

– شما فرم تعهد نامه Undertaking را برای تامین هزینه های اولیه همسر جدیدش (به مدت ۳ سال) امضاء کنید.

– نیاز به اثبات حداقل درآمد در کانادا که حدود ۲۲۰۰۰ تا ۲۹۰۰۰ دلار در سال است را ندارید.

نکات مهم:

– ازدواج با یک فردی سیتی زن کانادا ، باعث سیتی زن شدن نمی شود. ابتدا باید فرد سیتی زن برای همسرش طی پرونده اسپانسرشیپ تقاضای PR کند، سپس اگر درکانادا به مدت سه سال حضور داشت، می تواند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کند.

 – اگر با یک فرد سیتی زن که خارج از کانادا است ازدواج کنید، به تعداد روزهایی که با فرد سیتی زن هستید (داخل یا خارج از کانادا)، برای PR شما محاسبه می شود و شما PR خود را حفظ می کنید.

۲-۵- اسپانسرشیپ والدین:

برنامه محبوب اسپانسرشیپ والدین موسوم به(PGP)  در ماه ژانویه ۲۰۱۹ مجدد بازگشایی شد. این برنامه به افرادی که شهروند کانادا هستند و یا اقامت دائم کانادا را دارند این امکان را می دهد که برای پدر و مادر و پدر بزرگ و مادر بزرگ خود اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

افراد واجد شرایط باید فرم درخواست را ارائه دهند. کسانی که فرم مذکور را سریعتر از دیگران ارائه می دهند دعوت خواهند شد تا برای اسپانسر شدن والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان اقدام کنند.

هم شخص اسپانسر کننده و هم والدین اسپانسر شونده در این برنامه باید شرایط لازم برای اقدام را داشته باشند. اسپانسر باید یا شهروند کانادا باشد و یا دارای اقامت دائم داشته باشد (دارای کارت PR باشد). ضمنا همه افراد اسپانسر کننده باید حداقل درآمد لازم برای اقدام در این برنامه را برای اثبات توانایی مالی برای حمایت از والدینشان داشته باشند.

علاوه بر آن، پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ های اسپانسر شونده در این برنامه نیز باید برای دریافت اقامت دائم کانادا واجد شرایط باشند و از نظر چک های امنیتی و پزشکی دولت کانادا موردی نداشته باشند.

اسناد و مدارک زیر به عنوان مدارک اثبات کننده وضعیت اقامتی فرد متقاضی پذیرفته می شود:

– کارت اقامت دائم ( پشت و رو)

– پرونده ی لندینگ (IMM 1000) تنها در صورتی نیاز است که فرد متقاضی  کارت اقامت دائم نگرفته باشد.

– تاییدیه ی اقامت دائم

– گواهی یا شهروندی کانادا (پشت و رو)

– گواهی تولد فرد متقاضی در کانادا

اگر فرد متقاضی در کبک به دنیا آمده باشد اداره مهاجرت کانادا تنها یک گواهی ولادت از طرف  Directeur de l’État civil  را قبول خواهد کرد.

– پاسپورت کانادا (صفحاتی که شماره پاسپورت، تاریخ صدور و انقاضا، عکس، نام و نام خانوادگی مکان و تاریخ تولد درج شده است)

اداره مهاجرت کانادا به متقاضیان علاقه مند توصیه می کند نسخه دیجیتال سند وضعیت اقامتی خود را جلوتر آماده کنند و جایی در کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود ذخیره کنند که پیدا کرنش آسان باشد. حد اکثر حجم این فایل ۲٫۵ مگابایت است. اگر سند مورد نظر بیش از این حجم داشته باشد امکان آپلود آن و ارائه ی فرم تمایل به اسپانسر شدن وجود ندارد. بنابراین در کاهش و تنظیم حجم فایل دقت کنید.

قوانین متعدد دیگری نیز وجود دارد که در فرم های مهاجرتی یافت می شود. به هیچ وجه اگر موردی را نمی دانید نسبت به تکمیل آن در فرم اقدام نکنید و از یک وکیل رسمی مهاجرت مطمئن بهره بگیرید. وکلای رسمی گروه مهاجرت برای ایرانیان در این زمینه در خدمت شما هستند.

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن