Business Migration

مهاجرت تجاری

 

 

 

 

۱-۳- برنامه استارتاپ ویزا (Start-up Visa)

حضور در عرصه بین‌المللی یکی از استراتژی‌ های رشد در فضای اقتصادی است که بسیاری از کارآفرینان بنا به دلایل زیر آن را جزء اهداف اصلی خود قرار می‌دهند:

الف) دسترسی به پشتیبانی در قالب انکوباتورها، شتاب دهنده ها، منتورها و دانش استارتاپی روز دنیا.

ب) دسترسی گسترده و بدون مرز به بازارهای بین المللی و مشتریان جدید.

پ) دسترسی به منابع مالی خصوصی و دولتی جدید.

ت) دسترسی به مهارت ها و فناوری هایی که در ایران به سختی قابل دستیابی است.

ث) دسترسی به نظام مالیاتی شفاف و مطلوب.

خ) مسیری برای اقامت، شهروندی و دریافت گذرنامه برای خود و خانواده در یک کشور جدید.

در کنار این دلایل، اطلاعات و آمارها نشان می دهد که کارآفرینانی که مهاجرت را به عنوان راهی برای توسعه کسب و کار و دنبال کردن رویاهایشان انتخاب می کنند به موفقیت های زیادی دست پیدا می کنند.

برنامه استارت آپ برای کارآفرینان و مخترعینی در نظر گرفته شده است که قادر به ایجاد کسب و کار نوآورانه و قابل رقابت در سطح جهانی و بین المللی هستند. ایشان باید بتوانند کسب و کار خود را در کشور کانادا آغاز کرده و ایجاد اشتغال نمایند. اگر شما دارای یک ایده کسب و کار نوآورانه هستید و اگر قادر به تامین حمایت از ایده کسب و کار خود (از طریق کمک های مالی و یا راهنمایی در راستای راه اندازی و مدیریت کسب و کار در کانادا) توسط فهرست سازمان های بخش خصوصی تائید شده توسط وزارت مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کاناداهستید، میتوانید درخواست خود را در قالب این برنامه ارسال و به کانادا مهاجرت کنید.

متقاضی باید قادر به تامین سرمایه استارت آپ خود به میزان حداقل ۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا، از طریق صندوق سرمایه گزاری کانادایی، یا حداقل ۷۵،۰۰۰ دلار کانادا، از طریق فرشته سرمایه گزار، باشد. حامیان کسب و کار، هیچ سرمایه ای را تامین نمیکنند. فرآیند بررسی و شرایط هر سازمان متفاوت است. سازمان مقتضی ممکن است از شما بخواهد که ایده کسب و کار خود را شخصاً یا به صورت طرح کسب و کار ارائه دهید.

شرایط لازم:

 با توجه به ماده ۹۸  قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان، برنامه استارت آپ در شرایط ذیل منتهی به اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضیان می شود:

۱- آنها قادر به ایجاد یک نهاد اقتصادی در کانادا باشند.

۲- آنها قصد اقامت و سکنی گزیدن در هر یک از استان های کانادا، به جزء استان کبک، را داشته باشند.

۳- سازمان مقتضی، متعهد به حمایت از ایده کسب و کار آنها شده باشد.

۴- آنها سرمایه مالی کافی، قابل انتقال، و در دسترس برای راه اندازی کسب و کار خود در کانادا داشته باشند.

۵- آنها حداقل دارای سطح ۵ استاندارد کانادایی دانش زبان، در هر چهار مهارت، به انگلیسی یا فرانسه باشند.

۶- شرایط عدم سوء پیشینه و پزشکی لازم را داشته باشند.

۷- آنها دارای کسب و کار حائز شرایط، مطابق با الزامات و شرایط مالکیت، باشند.

نکات مهم درباره برنامه استارت آپ:

الف) حداکثر تا پنج نفر متقاضی اصلی، همراه با اعضای خانواده خود، میتوانند با یک ایده نوآورانه واحد در قالب برنامه استارت آپ درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم ارسال کنند.

ب) متقاضی یا متقاضیان اصلی نیازی به آورده مالی شخصی برای راه اندازی کسب و کار خود تحت برنامه استارت آپ ندارند.

ج) اگر کسب و کار نوآورانه (استارت آپ) متقاضی موفقیت آمیز نبود و با شکست مواجه شد، متقاضی یا متقاضیان اصلی همچنان وضعیت اقامت دائم خود را حفظ خواهد کرد.

 

۲-۳- برنامه سرمایه گذاری استان کبک (Programme des investisseurs):

در این روش و برنامه، با سرمایه گذاری به میزان یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا (۱،۲۰۰،۰۰۰)، متقاضی میتواند شرایط اخذ اقامت دائم کانادا را احراز نماید. سرمایه گذاری به میزان یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا (۱،۲۰۰،۰۰۰)، تحت برنامه سرمایه گذاری استان کبک، یک سرمایه گذاری بدون ریسک است. سرمایه گذاری متقاضی باید از طریق یک واسطه مالی تایید شده یا از طریق تامین مالی سرمایه گذاری انجام شود. برنامه سرمایه گذاری استان کبک، برنامه ای مبتنی بر کسب امتیاز می باشد. حد نصاب پذیرش متقاضیان در هر دوره ۱۹۰۰ درخواست سرمایه گذاری می باشد. حداکثر تعداد ۱۲۳۵ درخواست از چین (شامل هنگ کنگ و ماکائو) پذیرفته می شود. متقاضیان برنامه سرمایه گذاری استان کبک بر اساس شش معیار امتیازدهی می شوند. حداقل امتیاز برنامه سرمایه گذاری استان کبک ۴۰ امتیاز از ۹۴ امتیاز می باشد. ارزیابی متقاضی بر اساس معیارهای ذیل صورت می پذیرد:

۱-  سطح تحصیلات و زمینه آموزشی.

۲- تجربه مدیریتی .

۳- سن.

۴- سطح مهارت های مدرک زبان های انگلیسی و فرانسه.

۵- اقامت قبلی در استان کبک و یا داشتن اعضای خانواده در استان کبک.

۶- قرارداد سرمایه گذاری.

همچنین، ممکن است متقاضیان برنامه سرمایه گزاری استان کبک برای مصاحبه دعوت شوند.

مزایای برنامه سرمایه گزاری استان کبک:

الف) سرمایه گذاری در برنامه سرمایه گذاری استان کبک، یک سرمایه گذاری بدون ریسک می باشد. این یعنی اینکه سرمایه گذاری یک میلیون و دویست هزار دلاری توسط دولت استان کبک تضمین می گردد و این سرمایه پس از ۵ سال به صورت کامل برگشت داده خواهد شد.

ب)  برنامه سرمایه گزاری استان کبک، یک برنامه سرمایه گذاری منفعل است. لازم نیست متقاضی در برنامه سرمایه گذاری استان کبک، نقش مدیریتی فعال داشته باشد.

ج) در برنامه سرمایه گذاری کبک، متقاضی اصلی میتواند همسر و فرزندان خود را همراه خود به کانادا بیاورد و برای آنها اقامت دائم کانادا را اخذ نماید.

 

۳-۳- برنامه سرمایه گذاری استان بریتیش کلمبیا (BC Investment Program):

سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا در برگیرنده ی اعتبارهای مالیاتی استانی و معافیت های مالیاتی برای تشویق سرمایه گذاری در کسب و کار و نوآوری است. از دیگر مشوق های  سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا فعالیت های کسب و کار خاص، مانند برخی از فعالیت های بین المللی کسب و کار، تولید، آموزش و تحقیق و توسعه در سطح استانداردهای بالای جهانی است.

اگر شما علاقمند به مهاجرت به ایالت بریتیش کلمبیا هستید و آماده ی سرمایه گذاری مدیریت فعالانه ی یک کسب و کار در این استان هستید، داشتن یک سرمایه ی شخصی واجد شرایط حداقل ۲۰۰،۰۰۰ دلار کانادا برای کسب و کار  نیاز است.

سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا یکی از رقابتی ترین و انعطاف پذیرترین انواع سرمایه گذاری های استانی در کانادا است. سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا به طور مداوم رتبه بندی اعتباری درجه ی AAA را دریافت کرده است. از نکات بسیار مهم دیگر در سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا می توان به وجود نیروی کار متنوع، ماهر و سازگار برای کارفرمایان اشاره کرد.

البته شایان ذکر است در قسمت های شمالی منطقه بریتیش کلمبیا، همچنین اگر افراد واجد شرایط بیش از ۱۰۰ هزار دلار کانادا به عنوان دارایی به قصد سرمایه گذاری داشته باشند، می توانند برای آن منطقه اقدام کنند.

 

۴-۳- برنامه خود اشتغالی فدرال:

برنامه خود اشتغالی فدرال برای متقاضیانی طراحی شده است که قصد مهاجرت دائم به کانادا را دارند تا در این کشور به عنوان فرد خود اشتغال فعالیت نمایند. متقاضی برنامه خود اشتغالی فدرال، باید دارای  شرایط حداقلی ذیل باشند:

۱- حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط، در پنج سال اخیر، در زمینه فعالیت های فرهنگی و ورزشی داشته باشند.

۲- قصد و توانایی آن را داشته باشند که در امور فرهنگی و ورزشی در جامعه کانادایی مشارکت نمایند.

سابقه کار متقاضی برنامه خود اشتغالی فدرال باید شرایط ذیل را دارا باشد:

 الف) در راستای فعالیت های فرهنگی، متقاضی برنامه خود اشتغالی فدرال باید حداقل یکی از شرایط ذیل را دارا باشد:

۱- دو سال متوالی یا دو دوره یکساله ممتد سابقه خود اشتغالی در زمینه های فرهنگی، یا دو سال ممتد یا دو دوره یکساله ممتد مشارکت در فعالیت های فرهنگی در کلاس جهانی، یا ترکیبی از یک سال سابقه فعالیت خط پاراگراف اول و یک سال سابقه فعالیت طبق خط دوم.

هزینه ارسال درخواست برای برنامه خود اشتغالی فدرال ۱۵۴۰ دلار کانادا می باشد و پروسه بررسی پرونده حدود ۲۴ ماه طول می کشد.

علاوه بر شرایط فوق، متقاضی برنامه خود اشتغالی فدرال بر اساس معیارهای ذیل امتیازبندی می شود:

۱- سابقه کاری.

۲- سطح تحصیلات.

۳- سن.

۴- مهارت زبانی.

۵- قابلیت تطبیق پذیری با جامعه کانادایی.

لیست مشاغل ذیل، برخی از مشاغل واجد شرایط در قالب برنامه خود اشتغالی فدرال می باشد:

۱- کتابداران.

۲- کارشناس بایگانی.

۳- نویسندگان .

۴- ویراستاران.

۵- روزنامه نگاران.

۶- کارشناسان روابط عمومی و ارتباطات.

۷- مترجمین و مفسرین.

۸- کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون.

۹- هنرپیشه و کمدین.

۱۰- آهنگسازان، موسیقیدانان و خوانندگان.

۱۱- نقاشان

۱۲- مجسمه سازان و دیگر هنرمندان بصری.

۱۳- مشاغل مربوط به موزه و گالری هنری.

۱۴- عکاسان.

۱۵- فیلمبرداران.

۱۶- تکنسین ضبط و پخش صوت و تصویر.

۱۷- مشاغل مرتبط با برنامه تلویزیونی.

۱۸- طراحان گرافیک و تصویرگری.

۱۹- طراحان داخلی و تزئینات داخلی.

۲۰- تئاتر.

۲۱- صنعت مد.

۲۲- طراحان نمایشگاه و سایر طراحان خلاق.

۲۳- هنرمندان صنایع دستی.

۲۴- نساجی.

۲۵- مربیان ورزشی.

۲۶- داوران ورزشی.

۲۷- ورزش و تناسب اندام.

 

 

۵-۳-  برنامه کارآفرینی:

 

۱-۵-۳-  برنامه کارآفرینی استان کبک:

این برنامه برای صاحبان و مدیران واجد شرایط کسب و کار، فرصت اخذ ویزای اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کند و آنها را قادر می‌سازد تا بتوانند به طور موثر، بیزنسی در حوزه کشاورزی، تجاری یا صنعتی در استان کبک ایجاد یا راه‌اندازی نمایند. در سال ۲۰۱۹ ظرفیت برای پذیرش ۶۰ پرونده برای دو زیرگروه باز شد.

زیرگروه اول:

در این زیرگروه، متقاضیانی برای ایجاد کسب و کار به استان کبک کانادا می آیند و پروژه آنها از سوی یکی از دانشگاه ها یا موسسات موسوم به Enterprise Accelarator  یا موسسات موسوم به Enterprise Incubator مورد حمایت قرار می‌گیرد. این پروژه ممکن است به تنهایی و یا با همکاری دو نفر دیگر که آنها نیز در این پرونده اقامت می گیرند انجام شود.

زیرگروه دوم:

در این زیرگروه، متقاضیانی که برای ایجاد کسب و کار مورد علاقه خود به استان کبک خواهند آمد و کسب و کاری را راه اندازی می‌کنند یا کسب و کار موجود و فعال در کبک را خریداری می‌کنند.

در واقع، مهاجرت تجاری کبک با یک درخواست نامه شروع می شود تا برای شرکت در برنامه کارآفرین کبک توسط دولت کبک انتخاب شوند. گواهینامه انتخابی کبک (CSQ) برای متقاضیان موفق صادر می‌شود. مهاجر احتمالی سپس یک درخواست اقامت کانادا را به دولت کانادا ارائه می دهد. پس از تایید توسط شهروندی و مهاجرت به کانادا   (CIC) متقاضی می‌تواند بلافاصله به کبک مهاجرت کند و پس چهار سال و گرفتن وضعیت اقامت دائم کانادا، برای فرد و خانواده‌اش این موقعیت فراهم می‌شود تا برای شهروندی کانادا (Citizenship) درخواست کند، در صورتی که تمام شرایط برنامه کارآفرینی کبک را رعایت کرده باشد.

همۀ کارآفرینان کبک قبل از پذیرش باید حداقل شرایط زیر را برآورده نمایند:

مالکیت دارایی به ارزش ۹۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا توسط خود یا همسرش که از راه قانونی کسب شده باشد (دارایی بیشتر دارای امتیاز است.)

سپرده اولیه و سپرده گارانتی در یک موسسه مالی استان کبک که با آن قرارداد سپرده گذاری امضا کرده باشید.

متقاضی باید یک بیزینس پلن (طرح توجیهی کسب و کار جدید) (Business Plan) با هدف ایجاد یا خرید یک کسب و کار در کبک ارائه دهد و بتواند سهام مدیریت تمام وقت کسب و کار ایجاد شده را به ارزش حداقل ۲۵% به تنهایی یا با همسر خود داشته باشد، سپرده حسن انجام و اجرای بیزینس نزد دولت کبک باید ۲۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا (برای بیزنس در خارج از مونترال) و ۳۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا (برای بیزنس در داخل مونترال) باشد.

سپردن به مبلغ ۲۰۰،۰۰۰ دلار بابت تضمبن تحقق پروژه کسب و کار که پس از تحقق پروژه کسب و کار به شما بازگردانده خواهد شد.

اگر از زیرگروه ایجاد کسب و کار اقدام می کنید، می بایست مالک حداقل ۲۵% آن کسب و کار باشید و اگر از زیرگروه خرید کسب و کار موجود در کبک اقدام می کنید، می بایست مالک حداقل ۵۱% آن کسب و کار باشید.

دارای ۲ سال سابقه مدیریت یک کسب و کار سودآور و قانونی در ۵ سال گذشته باشید.

در زمان ارسال درخواست، کسب و کار شما بایستی در ۵ سال گذشته فعالیت داشته باشد.

توجه داشته باشید که شما نمی توانید یک کسب و کاری را که در ۵ سال گذشته توسط شخص دیگری به عنوان کارآفرین خریداری شده، خریداری کنید.

سایر شرایطی که در ارزیابی متقاضی حائز اهمیت هستند شامل:

سن، مدرک تحصیلی، مهارت های زبانی زبان های انگلیسی و فرانسه، توانایی مالی، اقامت در استان کبک، داشتن اعضای خانواده در کبک.

از کسب و کارهای قابل قبول می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– فعالان بخش کشاورزی، دامداری و باغداری.

– فعالان بخش کتاب، نشر، موسیقی، فیلم و نویسندگان.

– فعالان بخش ورزشی با سوابق ملی یا مدیریتی.

همچنین، برنامه های کارآفرینی در کانادا در استان های مختلف آن نیز به صورت زیر تحت عنوان برنامه های کارآفرینی استانی ارائه می گردد:

۲-۵-۳- برنامه تجاری استان یوکان (YBNP):

 

برنامه ی تجاری یوکان، برای افرادی در نظر گرفته شده است که دارای مهارت های اثبات شده در زمینه های کسب و کاری هستند و به دنبال مالکیت و راه اندازی بیزینس خود، در منطقه ی یوکان بوده و کمک قابل توجهی برای مردم آنجا باشند. یوکان، به دنبال افرادی با مهارت های کارآفرینی است که بتوانند در جوامع کسب و کار یوکان مشارکت داشته و به توسعه و تنوع اقتصادی آنجا کمک کنند. متقاضیان باید تمایل داشته باشند که در یک نقش مدیریتی فعال را در کسب و کار یوکان ایفای نقش نمایند.

اگر متقاضی توسط این برنامه تایید شود، یک منتخب استانی خواهد بود و از سوی سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) یک مجوز کار دو ساله دریافت خواهد نمود. این مجوز کار به فرد منتخب فرصتی برای استقرار خود، خانواده و کسب و کار وی اعطا می گردد.

حداقل شرایط مورد نیاز:

متقاضی، به منظور این که شرایط لازم برای برنامه ی تجاری یوکان را داشته باشد، باید:

در شبکه ی ارزیابی منتخب حداقل امتیاز ۶۵ را بدست آورد (که حداقل ۱۰ امتیاز آن به مهارت زبان فرد اعطا شده باشد).

همچنین حداقل موارد زیر را کسب نماید:

– حداقل امتیاز ۶ در آزمون آیلتس

– حداقل امتیاز ۴ در آزمون تف  TEF (Test d’Evaluation De Francais)

نکات مهم:

– حداقل ۳ سال سابقه ی کار مدیریتی یا کارآفرینی داشته باشد.

– حداقل ۵ سال سابقه ی کار مرتبط به سرمایه گذاری کسب و کار پیشنهاد شده داشته باشد.

– حداقل دارایی خالصی معادل با ۵۰۰ هزار دلار کانادا داشته باشد که توسط یک شرکت حسابداری در یوکان تایید شود.

– حداقل ۳۰۰ هزار دلار دارایی نقدی (همانند پول نقد، اوراق قرضه، مشتقات پول نقد و غیره) داشته باشد که توسط یکی از شرکت های حسابداری یوکان تایید شود.

– مستنداتی داشته باشد که نشان دهد دارایی خالص و سرمایه های نقدی از راه های قانونی بدست آمده اند.

 – یک طرح اسکان مجدد ارائه نماید که نمایانگر قصد آنها برای استقرار در یوکان باشد.

 – در یوکان اقامت دائم داشته باشد و  کسب و کار فعالی را در منطقه راه اندازی نماید.

شایان ذکر است طرح کسب و کار  (Business Plan)بعد از اینکه متقاضی تاییدیه واجد شرایط بودن سرمایه گذاری پیشنهادی خود را دریافت کرد، ارائه می شود. این طرح باید شامل جزئیات کامل اینکه متقاضی قرار است چگونه یک سرمایه گذاری تجاری موفق را در یکی از صنایع ذکر شده در لیست حوزه های استراتژیک راه اندازی نماید. متقاضی باید حداقل ۳۰۰ هزار دلار در کسب و کاری با حداقل مالکیت ۳۳٫۳۳ درصدی، سرمایه گذاری نماید. به علاوه، متقاضی باید مدیریت فعال و پیوسته روی کسب و کار داشته باشد.

داوطلبینی واجد شرایط هستند که حداقل ۵۶ امتیاز که حداقل ۱۰ امتیاز آن مربوط به مهارت زبان باشد، دریافت نموده باشند.

فاکتورهای انتخاب در این برنامه، شامل سن، ارزش سرمایه گذاری (حداکثر ۱۲ امتیاز)، دارایی های نقدی (حداکثر ۸ امتیاز)، دارایی های خالص شخصی (حداکثر ۸ امتیاز)، بازدید قبلی (حداکثر ۸ امتیاز)، سن (حداکثر ۱۰ امتیاز)، تحصیلات و آموزش (حداکثر ۲۰ امتیاز)، سابقه کار (حداکثر ۱۰ امتیاز)، مهارت زبان (حداکثر ۱۲ امتیاز)، محل کسب و کار پیشنهاد شده (حداکثر ۵ امتیاز)،

لیست حوزه های واجد شرایط برای کسب و کار :

فناوری اطلاعات

ساخت

پردازش ارزش افزوده

جنگل داری

محصولات، جاذبه ها، خدمات و امکانات گردشگری

انرژی

استخراج معدن و ایجاد مواد معدنی

کشاورزی

صنایع فرهنگی

تولید فیلم و ویدئو

فهرست حوزه های بیزینسی فاقد صلاحیت

هلدینگ ها

حرفه ای ترین خدمات

خدمات مالی

خرده فروشی، عمده فروشی، توزیع

سرمایه گذاری های منفعل

رستوران ها

خدمات تجاری، مشاوره ای و شخصی

مشاور املاک

پمپ بنزین.

 

۳-۵-۳- برنامه تجاری استان های شمال غربی کانادا (YBNP):

برنامه ی تجاری استان های شمال غربی کانادا Northwest Territories Nominee Program (NTNP) به دنبال جذب افرادی با تخصص تجاری و دارایی سرمایه گذاری قابل توجه است تا در مناطق شمالی سکونت گزیده و باعث ارتقای محیط اقتصادی آنها شود. این طرح مهاجرتی، برای خارجی هایی که توانایی تاسیس، خرید یا سرمایه گذاری در یکی از کسب و کارهای موجود را دارند، در نظر گرفته شده است. متقاضیان در درجه ی اول بر اساس توانایی خود برای ایجاد خروجی های کسب و کار یا فعالیت های حرفه ای انتخاب می شوند.

این فرآیند با ارائه ی یک مفهوم کسب و کار و اظهار تمایل خود به مهاجرت به مناطق شمال غربی (NWT) آغاز می گردد. متقاضیان آینده درخواست کامل و طرح های کسب و کار خود را ارائه می کنند تا توسط دپارتمان صنعت، گردشگری و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گیرد. اگر متقاضی پذیرفته شود و طرح کسب و کار پیاده سازی شود، یک گواهی انتخاب صادر شده و متقاضی می تواند برای اخذ وضعیت اقامت دائم به سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) درخواست دهد.

برنامه ی تجاری NTNP شامل دو طرح است:

الف) طرح کارآفرینی

ب) طرح خوداشتغالی (شایان ذکر است، طرح خوداشتغالی برنامه ی تجاری NTNP برای همیشه حذف شده است).

 

الف: طرح کارآفرینی (کسب و کار):

طرح راه اندازی کسب و کار (BEP) باید یک طرح منسجم و برنامه ریزی شده برای استقرار موفقیت آمیز و توسعه ی کسب و کار در ساسکاچوان باشد. این طرح باید مراحل متفاوتی را که متقاضی طی خواهد نمود تا اطمینان حاصل کند کسب و کار شانس معقولانه ی ای برای موفقیت دارد و می تواند به محض ورود آن را راه اندازی نماید، ارائه می کند. این طرح همچنین باید نشان دهد که داوطلب تحقیقات گسترده ای در خصوص عوامل اقتصادی، بازار و فرهنگی مرتبط با کسب و کار پیشنهاد شده انجام داده است و اینکه می تواند نقاط قوت و ضعف مدیریتی خود را در نظر داشته باشد.

ممکن است سازمان یا موسسه ی دیگری به متقاضی در ایجاد BEP کمک نماید، اما مهم است که متقاضی دانش و درک کاملی از طرح خود داشته باشد. در صورتی که متقاضی از محتویات BEP بی اطلاع باشد، ممکن است آن را غیرقابل قبول تلقی کنند درخواست رد شود.

طرح کسب و کار باید شامل موارد زیر باشد ولی محدود به این موارد نمی شود:

– نام کسب و کار پیشنهادی و توصیفی از مفهوم کسب و کار

– اطلاعات مالکیت کسب و کار- شراکت، مالکیت، شرکت، حق رای و اکتساب باشد.

– صنعت یا حوزه ی پیشنهادی که کسب و کار

همچنین، متقاضی باید نشان دهد :

– کد حوزه ی صنعت، بیشترین ارتباط را با سرمایه گذاری پیشنهادی شان داشته باشد (به ازای هر طبقه بندی از صنایع آمریکای شمالی)

– کدهای مشاغل بیشترین ارتباط را با سیستم سطح سابقه و مهارت آنها داشته باشد.

– موقعیت پیشنهاد شده برای کسب و کار

– برنامه های اسکان در مناطق شمالی

– دستاوردهای مدیریتی متقاضی در رابطه با کسب و کار پیشنهادی

– مبلغ سرمایه گذاری پیشنهاد شده و توضیح نحوه ی مصرف آن مبلغ

– بودجه ها و مخارج پیش بینی شده برای راه اندازی کسب و کار

– داده های مقدماتی مالی و طرح مالی در صورت وجود.

– تعداد مشاغلی که قرار است برای ساکنان NWT ایجاد شود.

– تحقیقات انجام شده در بازار و کلیه ی تحلیل های همراه با آن

– لیستی از بازدیده های برنامه ریزی شده ی قبلی یا آتی از مناطق شمالی، در صورت وجود.

– هر گونه آماده سازی و آموزش برای کارآفرینی در مناطق شمالی (از جمله عنوان دوره ها و نام موسسات، در صورت وجود)

– نام، سازمان ها، آدرس های پستی، شماره تلفن و ایمیل تامین کنندگان خدمات تخصصی کسب و کار که متقاضی آینده با آنها در ارتباط بوده است و رابطه ی کاری فعال یا توافقنامه ی پولی با آنها برقرار کرده است.

– خلاصه ای از افرادی که برای آماده سازی یا تفسیر طرح کسب و کار با آنها قرارداد بسته شده یا از آنها مشاوره گرفته اند. به همراه نام، نام سازمان، آدرس پستی، آدرس الکترونیک و شماره تلفن هر یک از آنها.

مواردی که متقاضی قادر به اپلای نمی باشد:

متقاضیان در صورتی که جزو یکی از موارد زیر باشند، فاقد صلاحیت در نظر گرفته می شوند:

– یک یا چند مورد از معیارهای صلاحیت ذکر شده در قسمت بالا را برآورده نکنند.

– متقاضی (یا هر یک از اعضای خانواده ی وابسته، چه همراه او باشند و چه نباشند)، وضعیت پزشکی جدی داشته باشند.

– متقاضی (یا هر یک از اعضای خانواده ی وابسته بالای ۱۸ سال، چه همراه او باشند و چه نباشند)، سابقه ی کیفری داشته باشند.

– مدعی پناهندگی در کانادا باشند.

– درگیر فرآیند درخواست یا خروج فدرال شده باشند.

– درخواست فعال دیگری در سایر برنامه های مهاجرت استانی داشته باشند.

– دارای اختلافات مربوط به نگهداری و حضانت فرزند باشد که بر هر یک از اعضای خانواده تاثیرگذار باشد.

– به طور عمدی خود را در درخواستشان غیر واقعی نمایش داده باشند.

– به طور عمدی در حین فرآیند درخواست خود مرتکب کلاهبرداری شده باشند.

– پیشنهاد سرمایه گذرای در کسب و کاری را داده باشند که بیزینس در درجه ی اول به اهداف کسب درآمدهای سرمایه گذاری منفعل راه اندازی شده باشد.

 

۴-۵-۳- برنامه انتخاب استانی نوا اسکوشیا (طرح کارآفرینی فارغ التحصیلان بین‌المللی):

 

این برنامه با نام کامل  (Nova Scotia Nominee Program (NSNP) – International Graduate Entrepreneur Stream) که به فارسی به نام برنامه مهاجرت به نوااسکوشیا از طریق طرح کارآفرینی فارغ التحصیلان بین المللی (IGE) مختص فارغ التحصیلان نوا اسکوشیا می باشد، مربوط به سال های اخیر موسسات آموزش عالی نوااسکوشیا می باشد که از قبل، کسب و کاری را در استان راه اندازی کرده یا خریداری نموده اند.

 

این طرح مبتنی بر سیستم ابراز علاقمندی (EOI) عمل می کند که در آن داوطلبین یک EOI ارائه نموده و سپس بر اساس معیارهای مدنظر به آن امتیاز تخصیص داده می شود. داوطلبینی که بالاترین رتبه را دارند، از طریق NSNP دعوت به اپلای می شوند. هدف از طرح IGE، فارغ التحصیلان بین المللی است که قصد اقامت دائم در استان و مالکیت و مدیریت فعالانه ی کسب و کاری در نوا اسکوشیا را دارند.

فرآیند انتخاب داوطلبین در این برنامه شامل چهار مرحله است:

مرحله ۱: ثبت درخواست EOI برای استان نوا اسکوشیا

مرحله ی ۲: دعوت به اپلای

مرحله ۳: مصاحبه ی حضوری و درخواست انتخاب

مرحله ۴: اپلای برای اقامت دائم کانادا

حداقل معیارهای لازم:

متقاضی برای اینکه واجد شرایط برنامه ی کارآفرینی NSNP باشد، باید:

– یک دوره ی دیپلم فنی حرفه ای یا مدرک دانشگاهی تمام وقت حداقل ۲ ساله را از یکی از دانشگاه ها یا کالج های معتبر در نوااسکوشیا گذرانده باشد.

– در طول دوره ی تحصیلی به صورت تمام وقت در نوااسکوشیا ساکن بوده باشد.

– علاقه ی واقعی به سکونت دائم در نوا اسکوشیا داشته باشد.

– حداقل به مدت یکسال مداوم قبل از ارائه ی EOI مالکیت و مدیریت کسب و کاری در نوااسکوشیا را داشته باشد.

– نمایش مهارت کافی انگلیسی یا فرانسه که توسط آژانس تایید شده ی آزمون زبان تایید شده باشد.

– مهارت کافی زبان بر حسب CLB 7 در هر ۴ بخش (شنیدار، گفتار، نوشتار و خواندن) در نظر گرفته می شود (آزمون های تف فرانسه، و آیلتس نیز مورد قبول است).

تست های زبان باید ظرف دو سال از تاریخ ارائه ی EOI اخذ شده باشند.

– حداقل ۲۱ سال داشته باشد.

– در زمان ارائه ی درخواست به NSOI دارای یک مجوز کار پس از تحصیل معتبر باشد.

– مالکیت ۱۰۰% سهام کسب و کار را داشته باشد و مشارکت فعال و مداومی در مدیریت روزانه و جهت گیری کسب و کار انجام دهد.

– نشان دهد که از کسب و کار درآمدی دریافت کردند.

این درآمد باید حداقل حدنصاب سطح درآمد (LICO) تعریف شده توسط سازمان آمار کانادا را برآورده نماید.

به منظور اینکه کسب و کار واجد شرایط برنامه ی کارآفرینی باشد، باید معیارهای زیر را برآورده نماید:

الف) با اهداف شغلی شروع شده باشند، کسب و کارهایی که صرفا با هدف مهاجرت شکل گرفته اند، واجد شرایط نیستند.

ب) نیازمندی های قانونی حوزه ای که در آن فعالیت می کند را برآورده نماید.

ج) نهادی برای سودرسانی باشد که هدف اصلی آن کسب درآمد از طریق فروش کالا یا خدمات می باشد.

د) کسب و کار باید طبق زیربخش ۴۰۰ (۲) از قانون ۱۹۸۵ مالیات بر درآمد کانادا، به عنوان یک تاسیسات دائمی تعریف شود.

ه) کسب و کار صرف نظر از درآمد ها یا سایر مالیات هایی که باید در سایر حوزه های قضایی به عنوان درآمد کسب شده از سایر فعالیت های کسب و کار بپردازد، موظف است در نتیجه ی استقرار یک تاسیسات دائم در نوا اسکوشیا نیز مالیات درآمد در درآمدهای کسب شده را پرداخت نماید.

خ) متقاضی به طور فعال از خود محل کسب و کار آنجا را مدیریت نماید.

ر) پتانسیل سود رسانی اقتصادی برای استان نوا اسکوشیا را داشته باشد.

متقاضیان فاقد صلاحیت:

داوطلبین در صورتی فاقد صلاحیت در نظر گرفته می شوند که:

– متقاضیان پناهندگی در کانادا باشند.

– در کشوری که در حال حاضر ساکن آنجا هستند، به طور غیرقانونی زندگی کنند.

– دستور اخراج آنها توسط IRCC یا آژانس خدمات مرزی کانادا صادر شده باشد.

– ممنوع الورود به کانادا باشند.

– سرمایه گذاران غیر فعال باشند (افرادی که بدون فعالیت و مشارکت در مدیریت روزانه ی کسب و کار و یا با مشارکت اندک قصد سرمایه گذاری در یکی از کسب و کارهای نوا اسکوشیا را دارند).

– وضعیت اقامت مشخصی نداشته باشند؛ این افراد تا زمانی که وضعیتشان مشخص نشود، واجد شرایط اپلای نیستند.

کسب و کارهای غیرقابل قبول:

– کسب و کارهایی که از راه دور انجام می شوند (از سایر مناطق کانادا یا از کشوری دیگر).

– اجاره ملک، سرمایه گذاری و فعالیت های لیزینگ.

– مشاور املاک.

– ساخت و ساز/ توسعه/ کارگزاری/ کارگزاری بیمه یا کارگزاری کسب و کار؛ مگر اینکه متقاضی بتواند اثبات کند که پروژه اش در این حوزه، مزیت قانع کننده ای برای استان خواهد داشت.

– سرویس های حرفه ای یا اپراتورهای خود اشتغال کسب و کار که نیازمند صدور مجوز یا تایید صلاحیت هستند.

– پرداخت وام روزانه، نقد کردن چک، نقد کردن پول و دستگاه های خودپرداز.

– دلالی در بنگاه های رهنی.

– اتحادیه های اعتباری.

– کسب و کارهای خانگی؛ مگر اینکه متقاضی بتواند اثبات کند که پروژه اش در این حوزه، مزیت قانع کننده ای برای استان خواهد داشت.

– تعاونی ها

– سرمایه گذاری در کسب و کاری که عمدتا برای دستیابی به درآمد سرمایه گذاری منفعل انجام می شود.

– کسب و کارهای که در زمینه ی تولید، توزیع یا فروش محصولات یا خدمات جنسی یا ارائه ی فعالیت های مرتبط با خدمات جنسی فعالیت می کنند.

– سرمایه گذاری مشترک بین NSNP و متقاضیان.

– هر نوع کسب و کار دیگری که از طریق انجمن به NSNP یا دولت نوا اسکوشیا آسیب برساند.

 

 

۵-۵-۳- برنامه کارآفرینی نیوبرانزویک:

این برنامه  از برنامه های استانی نیوبرانزویک (New Brunswick Entrepreneurial Stream)، مختص به کارآفرینان خارجی است که علاقمند به مالکیت و مدیریت فعالانه ی کسب وکاری هستند که اقتصاد نیوبرانزویک کمک خواهد کرد. این طرح از طریق سیستم اظهار علاقمندی (EOI) عمل می کند. مرحله ی اول این فرآیند، ارائه ی یک EOI به دپارتمان آموزش و پرورش و نیروی کار بخش نیوبرانزویک است. بعد از بازبینی درخواست و ارزیابی مبتنی بر اساس شرایط مورد نیاز، بر اساس فاکتورهای مختلف به متقاضی یک امتیاز تخصیص داده می شود. داوطلبینی که بالاترین امتیاز را دریافت می کنند دعوت به ارائه ی یک درخواست به اداره ی مهاجرت نیوبرانزویک می شوند.

حداقل شرایط لازم:

 

متقاضیان برای اینکه واجد شرایط باشند، باید:

– بین ۲۲ تا ۵۵ سال داشته باشند.

– دارای حداقل یک آموزش دوساله ی بعد از متوسطه باشند.

– حداقل سطح مهارتشان در زبان فرانسه یا انگلیسی، CLB 5  باشد.

– نشان دهند که قصد زندگی و راه اندزای کسب و کاری در نیوبرانزویک را دارند.

– باید نقش مدیریت روزانه ی کسب و کار را به عهده داشته باشد.

– یک طرح کسب و کار با تایید دولت نیوبرانزویک ارائه نماید که در آن نشان دهد کسب و کار چه منفعتی برای استان خواهد داشت.

– دارایی خالصی معادل با ۶۰۰ هزار دلار داشته باشد که ۳۰۰ هزار دلار آن باید بی تاثیر از بدهی یا سایر تعهدات باشد.

– در ۳ سال از ۵ سال اخیر، سابقه ی مدیریت و مالکیت کسب و کار (حداقل ۳۳٫۳%) را داشته باشد.

– در حداقل ۵ سال از ۷ سال اخیر، سابقه ی کار در سمت مدیریت ارشد را داشته باشد.

– قصد داشته باشد در حین مالکیت و مدیریت یک کسب وکار محلی، به طور دائم در نیوبرانزویک زندگی کند.

– یک مفهوم تجاری ارائه نماید که پتانسیل کسب و کار برای منفعت رسانی قابل توجه برای استان را نمایش دهد.

– در معیارهای امتیازدهی منحصر به فرد نیوبرانزویک حداقل ۶۵ امتیاز کسب نماید.

۶-۵-۳- برنامه ضریب نفوذ تجاری جزیره پرنس ادوارد:

 

گروه ضریب نفوذ تجاری، مختص مدیران کسب و کار و متقاضیان کارآفرینی است که دارای بینش، مهارت های قوی در رهبری و عزم راسخ می باشند. این گروه مهاجرتی از سه برنامه ی زیر تشکیل شده است که هر یک از آنها مجموعه شرایط خاص خود را دارند:

 

الف) طرح مالکیت ۱۰۰%

 

ب) طرح مالکیت جزئی

 

ج) طرح مجوز کاری

 

برنامه ی استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP) یک سیستم اظهار تمایل معرفی کرده است که متقاضیان علاقمند باید برای هر یک از مهاجرتی یک پروفایل EOI ایجاد نمایند. سپس، پروفایل ایجاد شده وارد بانک اطلاعاتی EOI می شود که به مدت ۶ ماه اعتبار خواهد داشت. قبل از ارائه ی EOI برای طبقه ی ضریب نفوذ تجاری PEI، معیارهای واجد شرایط بودن را بررسی نمایید. لطفا توجه داشته باشید که EOI ، یک درخواست نیست. بلکه نشان می دهد که یک داوطلب بالقوه، علاقمند به شرکت در گروه ضریب نفوذ تجاری PEI PNP است.

سیستم امتیاز دهی EOI، ۶ فاکتور انتخاب دارد که بر اساس آنها تا سقف ۲۰۰ امتیاز به داوطلبین تخصیص داده می شود. در صورتی که یکی از متقاضیان آینده، در هر دو زبان رسمی کانادا، دارای مهارت باشد، ۱۰ امتیاز بیشتر به او تعلق خواهد گرفت.

 

این فاکتورها عبارتند از:

– سن      (۲۰ امتیاز)

– زبان (۴۰ امتیاز)

-تحصیلات (۲۰ امتیاز)

– مالکیت کسب و کار یا داشتن سابقه ی مدیریت ارشد ( ۵۰ امتیاز)

– تایید شدن در جامعه (۵۰ امتیاز)

– سازگاری (۳۵ امتیاز)

باید ذکر کرد، برای واجد شرایط شدن در برنامه ی مالکیت ۱۰۰%، متقاضی باید:

بین ۲۱ تا ۵۹ سال داشته باشد.

دارای حداقل دارایی خالص ۶۰۰ هزار دلار باشد که از راه های قانونی بدست آمده باشد.

دارای حداقل تحصیلات در سطح متوسطه باشد.

دارای مهارت های مدیریتی قابل انتقال و سابقه ی اشتغال قبلی باشد.

دارای حداقل مهارت زبان در سطح CLB 4 یا معادل آن باشد.

یک طرح کسب و کار دقیق برای مالکیت ۱۰۰% کسب و کار ارائه نماید.

کسب و کار را از خود PEI به صورت فعال و مستمر مدیریت نماید.

یک توافقنامه ی امانی برای یک سپرده گذاری حداقل به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار کانادا را امضا نماید، با جزیره ی پرنس ادوارد امضا نماید و تا زمانی که شرایط و بندهای توافقنامه برآورده شوند، این مبلغ نزد استان نگه داشته خواهد شد.

حداقل ۱۵۰,۰۰۰ دلار در یکی از کسب و کارهای جدید یا موجود تحت مالکیت و مدیریت PEI سرمایه گذاری نماید.

همچنین، باید ذکر کرد که کسب و کاری که سابقا به عنوان مالکیت شخصی یا مشارکتی کار می کردند نیز در نظر گرفته خواهند شد ولی باید قبل از اینکه متقاضی سهام ان شرکت را خریداری کند، ثبت شده باشند.

 

 

۷-۵-۳- برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا (BC PNP):

در این برنامه، درخواست ها بر اساس تعدادی فاکتور مورد ارزیابی قرار می گیرند، که این فاکتورها شامل:

سابقه ی کار یا کسب و کار

دارایی خالص شخصی و منبع تامین مالی

سازگاری

پیشنهاد کسب و کار که شامل سرمایه گذاری پیشنهاد شده و ایجاد شغل دربریتیش کلمبیا می باشد.

حداقل شرایط فردی:

 

مدیریت فعال و مستمر فعالیت های روزانه ی کسب و کار

اقامت در فاصله ی حداکثر ۱۰۰ کیلومتری از کسب و کار

متقاضی باید تا زمانی که در وضعیت اقامت با مجوز کار است، حداقل ۷۵ درصد از زمان خود را در بریتیش کلمبیا اقامت داشته باشد.

مقبولیت در کانادا

همچنین باید مدنظر داشت که متقاضی نباید:

ممنوع الورود به کانادا باشد.

به طور غیرقانونی در کانادا بوده باشد.

ادعای پناهندگی بی نتیجه ای در کاندا داشته باشد.

دستور اخراج او صادر شده باشد.

داشتن دارایی خالصی معادل با حداقل ۶۰۰ هزار دلار( از جمله پول نقد، دارایی در حساب بانکی، سپرده های ثابت، املاک واقعی، سرمایه گذاری و …) که به نام داوطلب یا همسر او باشد. این دارایی خالص باید به طور قانونی به دست آمده باشد و قابل اثبات باشد.

داشتن حداقل یک مدرک تحصیلی حداقل دو ساله بعد از دوره ی متوسطه یا حداقل طی ۳ سال از ۵ سال گذشته، دارای سابقه ی کار به عنوان مالک یا مدیر فعال کسب و کار با مالکیت ۱۰۰ درصدی کسب و کار بوده باشد.

مالکیت ۱۰۰ درصد قابل اشتراک بین متقاضی، همسر و هر یک از فرزندان او می باشد.

سابقه ی کار- داوطلب باید نشان دهد که دارای دانش و تجربه ی کافی برای راه اندازی موفقیت آمیز کسب و کار خود در بریتیش کلمبیا را در اختیار دارد.داوطلب باید حداقل دارای موارد زیر باشد:

بیش از سه سال سابقه ی کار در سمت مدیریت ارشد یا ترکیبی از حداقل یک سال سابقه ی کار به عنوان مالک- مدیر کسب و کار و حداقل دو سال سابقه ی کار به عنوان مدیر ارشد.

حداقل شرایط کسب و کار:

یک مفهوم کوتاه از کسب و کار باید در هنگام ثبت نام ارائه شود. و بر اساس مکان پذیری تجاری، قابلیت انتقال مهارت های داوطلب و منافع اقتصادی پیشنهاد شده، امتیازاتی تخصیص داده خواهد شد. در صورتی که داوطلب بعد از ثبت نام، دعوت به اپلای شود، باید طرح کسب و کار جامعی ارائه نماید. برنامه یBC PNP   ، ثبت نام های مربوط به راه اندازی یک کسب و کار جدید، خرید یکی از کسب و کارهای موجود، شراکت با یکی از کسب و کارهای موجود و شراکت با یکی از کارآفرینان محلی یا خارجی برای استقرار یک کسب و کار جدید را در نظر می گیرد.

حداقل شرایط سرمایه گذاری:

داوطلب باید نشان دهد که یک سرمایه گذاری شخصی واجد شرایط با حداقل مبلغ ۲۰۰,۰۰۰ دلار در یکی از کسب و کارهای پیشنهادی انجام خواهد داد. در صورت پیشنهاد به یکی از اعضای کلیدی کسب و کار،مبلغ سرمایه گذاری شخصی باید حداقل ۴۰۰,۰۰۰ دلار باشد.

حداقل شرایط کار:

داوطلب باید نشان دهد که در کسب و کار پیشنهاد شده، حداقل یک شغل تمام وقت جدید و دائم برای یکی از شهروندان یا ساکنان دائم کانادا ایجاد خواهند کرد و همچنین احتمال فراهم کردن اشتغال بلندمدت برای ساکنان و شهروندان کانادا از طریق آن کسب و کار را به نمایش گذارد. شرایط ایجاد شغل برای داوطلبینی که در درخواست خود به یکی از کارکنان کلیدی پیشنهاد دهند، متفاوت می باشد.

 

۸-۵-۳- برنامه سرمایه گذاری تجاری مانیتوبا  (BIS):

برنامه سرمایه گذاری مانتوبا ((Manitoba’s Business Investor Stream ( (BIS، که قبلا برنامه ی مهاجرت استانی مانتوبا زیرگروه تجاری یا MPNP-B نامیده می شد، برای جذب صاحبان و کارآفرینان با تجربه ی کسب و کار که قصد شروع یک کسب و کار یا راه اندازی مزرعه ای در مانیتوبا را دارند، طراحی شده است.

BIS، با بانک اطلاعات EOI مانیتوبا در ارتباط است و برای استان این امکان را فراهم می کند تا سرمایه گذاران و کارآفرینان بین المللی واجد شرایط را که تمایل و توانایی راه اندازی یا خرید کسب و کاری در مانیتوبا یا شراکت با یکی از کسب و کارهای موجود را ظرف ۲۴ ماه اول از زمان ورودشان به کانادا دارند، استخدام و انتخاب نمایند.

دو مسیر برای  متقاضیان برنامه ی سرمایه گذاری وجود دارد: مسیر اول، مسیر کارآفرینی و مسیر دوم سرمایه گذاری در مزرعه است که جایگزین برنامه ی استخدام استراتژیک مزرعه شده است.

توجه: در حال حاضر سیستم EOI برنامه ی BIS بسته شده است و هنگامی که معیارهای مربوط به روش های کارآفرینی و سرمایه گذاری مزرعه در سال ۲۰۱۸ اجرایی شوند، مجددا بازگشایی خواهد شد.

بررسی برنامه ی مهاجرت به مانیتوبا از طریق سرمایه گذاری  (BIS):

 

هر دو روش سرمایه گذاری مانیتوبا از سیستم EOI که متقاضیان آینده از طریق آن تمایل خود به اپلای در برنامه را ارائه می نمایند، استفاده می کنند. ابتدا، متقاضیان واجد شرایط با ایجاد یک پروفایل آنلاین، EOI  خود را ایجاد می نمایند. پروفایل های مربوط به داوطلبین واجد شرایط همراه با پروفایل واجدین شرایط دیگر، در بانک اطلاعاتی BIS EOI قرار می گیرند و بر اساس پاسخ های ارائه شده به آن ها امتیازی تخصیص داده می شود. داوطلبین بر طبق امتیاز کلی که بر حسب معیارهای منحصر به فرد ارزیابی BIS کسب کرده اند، رتبه بندی می شوند. امتیازات بر اساس سن، دانش کسب و کار، سابقه ی کسب و کار، دارایی خالص، مهارت در زبان رسمی کانادا و فاکتورهای پیشرفته ی استقرار (همانند مهارت زبان همسر، بازدیدهای قبلی از مانیتوبا و سایر فاکتورها) تعلق می گیرند.

داوطلبینی که بالاترین امتیاز را دارند، دعوت به اپلای به برنامه ی BIS می شوند. این دعوت به شکل توصیه نامه ی (LAA)  می باشد. بعد از دریافت دعوت نامه ی  LAA، داوطلبین فقط ۶۰ روز زمان برای ارائه ی درخواست کامل خود به دولت مانیتوبا خواهند داشت.

معیارهای بررسی سازگاری:

معیارهای بررسی سازگاری برای ارزیابی پتانسیل داوطلب برای اسکان موفق در مانیتوبا و موثر بودن او برای استان از نظر اقتصادی استفاده می شود. متقاضیان برای اینکه بتوانند انتخاب شوند، باید به حداقل امتیاز ۶۰ و بالاتر از آن  دست یابند.

باید توجه داشت مواردی که داوطلبین، مجاز به اپلای نمی باشند عبارتند از:

وضعیت پناهندگی حل نشده ای در کانادا داشته باشند.

به طور غیرقانونی در کانادا باشند.

دستور اخراج آنها از کانادا صادر شده باشد.

ممنوع الورود به کانادا باشند.

در انتظار نتیجه ی درخواست برنامه ی استانی دیگری در کانادا باشند.

اگر هدفشان راه اندازی فعالیت های کشاورزی تولید مصولات اولیه است.

طی ۱۲ ماه قبلی یکبار درخواستشان به برنامه ی MPNP-B رد شده باشد.

طی ۲۴ ماه گذشته درخواستشان به خاطر ارائه ی اسناد نادرست یا جعل اسناد رد شده باشد.

۹-۵-۳- برنامه مالکان و گردانندگان مزرعه زیرمجموعه برنامه SINP:

 

طرح مالکان و گردانندگان مزرعه از زیربرنامه های  (SINP Farm Owners and Operators Sub-Category)، برای داوطلبین و خانواده های آنها، این امکان را فراهم می کند تا برای خرید و راه اندازی یک مزرعه در ساسکاچوان، به این استان مهاجرت نمایند.

این زیرگروه برای جذب مهاجران بالقوه ای طراحی شده است که دارای تجربه ی ثابت شده در حوزه ی کشاورزی، بودجه ی قابل توجه برای سرمایه گذاری در فعالیت کشاورزی می باشند و قصد واقعی برای سکونت در استان ساسکاچوان را دارند. در این زیرگروه، متقاضیان باید قبل از ارائه ی درخواست خود به  SINP، بازدیدی اکتشافی از استان را انجام دهند. در طول این بازدید که باید حداقل ۵ روز کاری به طور انجامد، متقاضی با یکی از نمایندگان SINP ملاقات خواهد کرد.

متقاضیان به منظور اینکه به عنوان یک مالک یا گرداننده ی مزرعه، واجد شرایط باشند، باید:

– حداقل دارایی خالصی معادل با ۵۰۰ هزار دلار داشته باشند که توسط یکی از نهادهای مورد تایید وزارت مورد بازبینی قرار گیرد.

– از طریق مستندات اثبات کند که دارایی خالصش را از راه های قانونی بدست آورده است. این مستندات باید توسط یک نهاد مورد تایید وزارت مورد بازبینی قرار گیرد.

– نهاد مورد تایید وزارت همچنین باید بازبینی کند که دارایی خالص همسر متقاضی نیز از راه های قانونی بدست آمده باشد.

– دارای سابقه و دانش فعالیت های کشاورزی باشد. و این موارد را از طریق مستندات اثبات نماید.

این دانش و سابقه، به مالکیت فعالیت های مزرعه با استفاده از فعالیت های کشاورزی مشابه با موارد استفاده شده در کشاورزی ساکاچوان، اشاره دارد.

– متقاضی باید از طریق ارائه ی یک رزومه و یک طرح استقرار مزرعه، نشان دهد که چگونه این دانش و سابقه ی کار به مالکیت و راه اندازی فعالانه ی یکی از مزارعه ساسکاچوان ارتباط می یابد.

– پیشنهادی معقول و منطقی برای فرصت های تجاری کشاورزی در ساسکاچوان داشته باشد.

معقول بودن پیشنهاد مزرعه به امکان پذیری راه اندازی فعالیت پیشنهادی در ساسکاچوان اشاره دارد.

– پیشنهاد ارائه شده باید به طور کافی، قصد داوطلب برای اقامت در استان را نمایش دهد.

حداقل شرایط لازم برای طرح مزرعه داران جوان:

 

متقاضیان زیر ۴۰ سال هستند می توانند در صورت برآورده کردن معیارهای اصلاح شده ی این برنامه، تحت طرح مزرعه داران جوان انتخاب شوند.

به این منظور، متقاضیان باید:

حداقل دارایی خالصی معادل با ۳۰۰ هزار دلار داشته باشند که توسط یکی از نهادهای مورد تایید وزارت مورد بازبینی قرار گیرد.

از طریق مستندات اثبات کند که دارایی خالصش را از راه های قانونی بدست آورده است. این مستندات باید توسط یک نهاد مورد تایید وزارت مورد بازبینی قرار گیرد.

نهاد مورد تایید وزارت همچنین باید بازبینی کند که دارایی خالص همسر متقاضی نیز از راه های قانونی بدست آمده باشد.

دارای تجربه و دانش فعالیت های کشاورزی باشد. و این موارد را از طریق مستندات اثبات نماید.

دارای حداقل ۳ سال سابقه ی کار در:

مالکیت مزرعه

مدیریت مزرعه یا

تجربه ی مزرعه داری عملی

پیشنهادی معقول و منطقی برای فرصت های تجاری کشاورزی در ساسکاچوان داشته باشد.

پتانسیل این را داشته باشند که همراه با مهارت های کاری قابل عرضه در بازار همسر خود بر اساس آموزش و تجربه از طریق مزرعه کسب درآمد نمایند.

بازدید اکتشافی:

 

برای داشتن شرایط لازم این زیرگروه مالکان و گردانندگان مزرعه  SINP، متقاضی باید یک بازدید اکتشافی از ساسکاچوان داشته باشد. این بازدید باید قبل از ارائه ی درخواست به SINP و باید حداقل به مدت ۵ روز کاری باشد. در این سفر، متقاضی باید جستجوی گسترده ای از صنعت مزرعه دارای ساسکاچوان به شکل بازدید با متخصصان خدمات انجام دهد. در نهایت، داوطلبین تا زمانی که در ساسکاچوان هستند، برای بحث درباره ی فعالیت های مزرعه ی پیشنهادی خود باید با یکی از نمایندگان SINP ملاقات داشته باشند.

همچنین، باید اشاره کرد که اگر درخواست انتخاب شدن  (Nomination)، تایید شود، برای متقاضی یک تاییدیه انتخاب و نامه ی درخواست سپرده به همراه یک توافقنامه ی کسب و کار ارسال می شود. توافقنامه ی عملکرد کسب و کار باید توسط متقاضی امضا شود. با این امضا، متعهد به خرید و مدیریت فعالانه ی یک مزرعه در ساسکاچوان می شود. نامه دستورالعمل هایی در مورد اینکه چگونه سپرده ی حسن نیت ۷۵ هزاردلاری قابل بازگشت را نسبت به شرایط توافقنامه ی عملکرد خود تهیه نماید، در بر می گیرد.

برای اعاده ی سپرده، متقاضی باید درخواست بازگشت سپرده را به SINP ارائه نماید. این کار باید:

– ظرف دو سال بعد از سکونت در ساسکاچوان انجام شود.

– بعد از برآورده شدن کلیه ی شرایط توافقنامه کسب و کار انجام شود.

– هنگامی که متقاضی نشان دهد حداقل به مدت ۶ ماه، به طور فعالانه در مزارعه ساسکاچوان سرمایه گذاری نموده است، انجام شود.

– SINP بر اساس معیارهای موجود در توافقنامه کسب و کار این درخواست را ارزیابی می کند.

اگر SINP تعیین کند که تمامی شرایط بازگشت سپرده، برآورده شده اند، کل سپرده ی ۷۵ هزار دلاری به اضافه هر گونه سود آن بازگردانده می شود.

اگر SINP تعیین کند که همه ی شرایط توافقنامه برآورده نشده اند، قبل از اعاده ی سپرده، به متقاضی از شرایطی که باید برآورده کند، اطلاع داده خواهد شد.

اگر SINP تعیین کند که متقاضی قصد ندارد، ساکن دائم شود، یا در ساسکاچوان ساکن شود و یا شرایط توافقنامه عملکردی را برآورده نماید، سپرده و هر گونه بهره ی آن توسط استان ضبط خواهد شد.

اگر SINP تعیین کند که متقاضی برای اخذ اقامت دائم قصد خودش را بد جلوه داده است و مرتکب کلاهبرداری شود، سپرده و هر گونه بهره ی آن را نگه می دارد.

اگر متقاضی برای انتخاب شدن تایید شود ولی به دلایل انسان دوستانه نتواند انتخاب را برآورده نماید، سپرده به اضافه ی بهره ی آن بازگردانده خواهد شد.

طرح تاسیس مزرعه:

طرح تاسیس کسب و کار (FEP) باید طرحی منسجم و خوب برای اسکان و توسعه ی موفقیت آمیز کسب و کار در ساسکاچوان باشد. FEP باید نشان دهد که داوطلب تحقیقات گسترده ای درباره ی فاکتورهای اقتصادی و بازار مربطو به فعالیت های کشاورزی پیشنهادی اش انجام داده است. متقاضی باید نقاط ضعف و قوت مدیریتی خود را نیز در نظر داشته باشد.

برای ایجاد FEP ، یک نهاد تحت صلاحیت وزارت به متقاضی کمک خواهد کرد. متقاضی حتما باید دانش و درک کافی از طرح خود را داشته باشد. در صورتی که متقاضی از محتوای FEP خود نا آگاه باشد، مطابق با آن ارزیابی شده و متعاقبا واجد شرایط خطاب خواهد شد.

همچنین،  FEP باید شامل موارد زیر باشد:

حوزه/ صنعت پیشنهادی (کد NAICS )

مبلغ سرمایه گذاری پیشنهاد شده

تعداد مشاغل که قرار است برای ساکنان ساسکاچوان ایجاد نماید.

دستاوردهای مدیریتی که متقاضی نسبت به فعالیت های کشاورزی پیشنهادی اش انجام خواهد داد.

بودجه و مخارج پیش بینی شده برای کسب و کار

اطلاعات مالکیت کسب و کار

مکان پیشنهادی برای فعالیت های کشاورزی

آماده سازی و آموزش برای کشاورزی در ساسکاچوان (از جمله عناوین اصلی و نام موسسات، در صورت وجود).

لیستی از بازدیدهای قبلی یا بازدیدهای آینده از/ به ساسکاچوان (در صورت وجود/ از جمله: تاریخ، اهداف، برنامه ها، سازمان های دعوت کننده و ….).

برنامه های اسکان در ساسکاچوان

نام، سازمان ها، آدرس پستی، شماره تلفن ها و ایمیل تامین کنندگان خدمات تخصصی کسب و کار که متقاضی با آنها قرارداد دارد و ایجاد یک رابطه ی کاری فعال یا یک توافقنامه ی پولی با آنها.

نام، سازمان ها، آدرس پستی، شماره تلفن ها و ایمیل افرادی که FEP را تالیف می کنند.

خلاصه ای از افرادی که در آماده سازی FEP از آنها مشاوره گرفته شد یا با آنها قرارداد بسته شد.

۱۰-۳-۵- برنامه کارآفرینی انتاریو:

طرح کار آفرینی برنامه ی استانی انتاریو (OINP Entrepreneur Stream)، برای جذب افرادی که به دنبال پیاده سازی یک ابتکار تجاری جدید یا خرید یکی از کسب و کارهای موجود در انتاریو هستند، طراحی شده است.

متقاضیان موفق بر اساس توافقنامه ی عملکرد برای تاسیس یک کسب و کار در انتاریو، موفق به اخذ مجوز کار موقت خواهند شد. اگر توافقنامه ی سرمایه گذاری و ایجاد شغل در توافقنامه ی عملکرد ذکر شود و ضمیمه ی آن باشد، کارآفرینان فرصت دارند تا از طریق  OINP، برای اخذ وضعیت اقامت دائم کانادا اپلای نمایند. طرح کارآفرینی OINP بر اساس سیستم «ابراز علاقمندی EOI عمل می کند که در آن شرکت کنندگان واجد شرایط قبل از ارائه یک درخواست کامل باید حتما دعوت به اپلای شوند.

در آگوست ۲۰۱۶، OINP  برای راحت تر کردن ثبت نام در  EOI، یک فرآیند درخواست آنلاین راه اندازی نمود که باعث می شد کارآفرینان در صورت دریافت نامه دعوت به درخواست  ITA، راحت تر اپلای نمایند و به بدین گونه موجب بهبود زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان می شد.

متقاضیان برای ابراز علاقه مندی (EOI) خود باید:

حداقل ۲۴ ماه سابقه ی کار به عنوان مالک یا مدیر ارشد را طی ۶۰ ماه گذشته داشته باشند.

اگر متقاضی هم سابقه ی کار به عنوان مالک و هم به عنوان مدیر ارشد را داشته باشد، برای ثبت در EOI و در درخواست خود، باید یکی را انتخاب نماید.

همچنین، دارای یک حداقل دارایی خالص باشد که با توجه به موقعیت مکانی کسب و کار متغیر خواهد بود:

برای کسب و کارهای واقع در منطقه ی تورنتوی بزرگ  (GTA)، حداقل دارایی خالص مورد نیاز، ۸۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

برای کسب و کارهای خارج از GTA، حداقل دارایی خالص مورد نیاز، ۴۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

برای کسب و کارهای حوزه ی ارتباطات دیجیتال (/ ICT  صرف نظر از موقعیت مکانی کسب و کار)، حداقل دارایی خالص مورد نیاز، ۴۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

دارای یک گزارش تایید شخص ثالث (Third party verification report) باشند که تاییدگر دارایی خالص آنها باشد و توسط یکی از ارائه دهندگان مجاز خدمات تهیه شده باشد.

دارای حداقل سرمایه گذاری شخصی باشند که حداقل مقدار آن با توجه به موقعیت مکانی کسب و کار پیشنهادی متغیر است:

برای کسب و کارهای واقع در منطقه ی تورنتوی بزرگ (GTA)، حداقل سرمایه گذاری شخصی مورد نیاز، ۶۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

برای کسب و کارهای خارج از  GTA، حداقل سرمایه گذاری شخصی مورد نیاز، ۲۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

برای کسب و کارهای حوزه ی ارتباطات دیجیتال (/ ICT صرف نظر از موقعیت مکانی کسب و کار)، حداقل سرمایه گذاری شخصی مورد نیاز، ۲۰۰,۰۰۰ دلار می باشد.

مالکیت حداقل ۳۳٫۳% (یک سوم) سهام کسب و کار را داشته باشند.

حداقل دو شغل دائم تمام وقت برای شهروندان و ساکنان دائم کانادا ایجاد کنند.

در صورتی که یکی از کسب و کارهای موجود را خریداری می کنند، متقاضی باید دو شغل دائم تمام وقت به اضافه ی کارکنان فعلی را ایجاد نماید.

در صورت خریداری یکی از کسب و کارهای موجود، طی ۱۲ ماه قبل از ارائه ی  EOI، حداقل یک سفر اکتشافی مرتبط به کسب و کار به انتاریو داشته باشند.

باید توجه داشت که اگر متقاضی همراه با یک شریک تجاری که او نیز به دنبال انتخاب شدن است، اپلای می کند، متقاضی و شریک او هر کدام به طور مجزا، باید حداقل شرایط ذکر شده در قسمت بالا را داشته باشند.

حداقل شرایط مورد نیاز برای کسب و کار:

 

کسب و کار پیشنهادی باید به قصد کسب سود از طریق فروش کالا یا خدمات ایجاد شده باشد.

منبع درآمد اصلی باید از درآمد فعال (کسب شده) و غیرمنفعل باشد.

کسب و کار پیشنهادی باید با الزامات قانونی کانادا و کلیه ی قوانین صنعت و اخذ مجوز که برای مشروع بودن فعالیت های کسب و کار الزامی است، مطابقت داشته باشد.

کسب و کار پیشنهادی باید با تمامی قوانین بازار کار انتاریو از جمله استانداردهای اشتغال، سلامت و امنیت و قوانین روابط کار، منطبق باشد.

کسب و کار پیشنهادی باید به عنوان یک کسب و کار دائمی در انتاریو در نظر گرفته شود.

سرمایه گذاران شخص ثالث باید یکی از بانک های برنامه I یا برنامه ی II یا یک سرمایه گذار نهادی باشند.

همچنین باید سایر شرایط مختص برای جانشینی به جای یکی از کسب و کارهای موجود را که در ذیل اشاره شده است بیان کرد:

هر یک از کسب و کارهای موجود، باید ۵ سال قبل از اینکه متقاضی آن کسب و کار را خریداری کند، با همان مالک یا گروهی از مالکان به صورت مستمر فعالیت داشته باشد.

مدارک اثبات مالکیت و همچنین استعلام بها (Letter of intent) برای خریداری کسب و کار و توافقنامه ی فوق مورد نیاز هستند.

خرید باید مالکیت را به طور کامل از مالک قبلی به متقاضی، شریک تجاری او (در صورت وجود) و یا سرمایه گذار شخص ثالث (در صورت وجود) انتقال دهد.

کسب و کار پیشنهادی نباید تحت مالکیت یا مدیریت یکی از منتخبین قبلی طرح OINP باشد.

متقاضی باید تمام مشاغل دائمی تمام وقت که در حال حاضر وجود دارد را حفظ کرده و علاوه بر آن ها، دو شغل دائمی تمام وقت جدید نیز ایجاد نماید.

متقاضی باید حداقل سطح دستمزد های فعلی و شرایط استخدام استخدام کارکنان موجود را حفظ نماید.

طرح کسب و کار پیشنهادی باید نشان دهد که متقاضی قصد توسعه و رشد کسب و کار را دارد.

حداقل شرایط لازم برای انتخاب شدن:

 

متقاضیان برای انتخاب شدن، باید علاوه بر تاسیس کسب و کار و برآورده کردن توافقنامه ی عملکرد، شرایط زیر را نیز داشته باشند. اخذ گواهی انتخاب استانی، اجازه می دهد که متقاضیان برای اخذ اقامت دائم کانادا اپلای نمایند.

متقاضیان این معیارها را باید بعد از تاسیس کسب و کار و به منظور درخواست برای انتخاب استانی داشته باشند و هنگام درخواست برای طرح کارآفرینی، الزامی به داشتن معیارهای زیر نیست.

متقاضیان باید حداقل دارای مهارت زبان سطح CLB 4 یا معادل آن باشند.

CLB 4  را می توان از طریق آزمون آیلتس و یا تست est d’Évaluation de Français در هر یک از بخش های آزمون اثبات کرد. شنیدار: آیلتس ۴٫۵ یا TEF 145-180، خواندن: آیلتس ۳٫۵ یا TEF 121-150، نوشتاری: آیلتس ۴ یا TEF 181-225 ، گفتاری: آیلتس ۴ یا TEF 181-225

کسب و کارهای فاقد صلاحیت در منطقه ی تورنتوی بزرگ  (GTA):

فرانچایز (فرانشیز) موجود در انتاریو (سری جدید فرانشیز خارجی در حال گسترش به انتاریو مجاز است)

در واقع،  فرانچایز گونه ای از کسب و کار است که بر پایه آن به یک شرکت اختیار داده می شود که تولیدات یا فرآورده های شرکت دیگر را بفروشد و در برابر آن مبلغی دریافت نماید.

پمپ بنزین ها

بازیافت لاستیک تایر

بازیافت آهن قراضه

بنگاه رهن (Pawnbrokers)

اقامتگاه های جای خواب و صبحانه

هلدینگ ها

رختشویی

کارواش

کسب و کارهای مربوط به پرداخت وام های روزانه

کسب و کارهایی که قبلا تحت مالکیت یا مدیریت یکی از منتخبین فعلی یا سابق برنامه ی تجاری OINP بوده اند.

کسب و کارهای فاقد صلاحیت در خارج از منطقه ی تورنتوی بزرگ

بازیافت لاستیک تایر

بازیافت آهن قراضه

بنگاه رهن  (Pawnbrokers)

هلدینگ ها

رختشویی

کارواش

کسب و کارهای مرتبط به پرداخت وام روزانه و موارد مرتبط

کسب و کارهایی که قبلا تحت مالکیت یا مدیریت یکی از منتخبین فعلی یا سابق برنامه های کسب و کار OINP بوده اند.

راه های ارتباطی با ما

۰۰۱۵۱۴۴۶۲۲۸۴۰

۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن