Professional Migration

مهاجرت شغلی

 

۱-۲- اکسپرس انتری:

برنامه های مهاجرتی شغلی، برای آن دسته از نیروهای کاری که توانایی ها و مهارت های آنها می تواند به اقتصاد کانادا کمک نماید طراحی شده است. متقاضیان میتوانند در قالب یکی از این موارد درخواست خود را ارسال نمایند و اقامت دائم  (Permanent Residency) کانادا را کسب کنند.

اکسپرس انتری در معنای لغوی به معنای ورود فشرده است (Express Entry) و یک برنامه گزینش آنلاین توسط دولت فدرال  کانادا، دولت های استانی و کارفرمایان کانادایی است. سیستم الکترونیکی اکسپرس انتری برای مدیریت درخواستهای آنلاین متقاضیان در راستای برنامه های مهاجرتی اقتصادی ذیل طراحی شده است:

الف) برنامه نیروی کار ماهر فدرال

ب) برنامه تجربه کانادایی

ج) برنامه نیروی فنی ماهر فدرال

در ادامه باید افزود که استانهای کانادا میتوانند متقاضیان مورد نیاز برای بازار کار خود را از طریق برنامه استانی، با استفاده از سیستم اکسپرس انتری، انتخاب کنند.

فرآیند اکسپرس انتری:

برای مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری، اول از همه باید ببینید که آیا واجد شرایط لازم برای اقدام در قالب این برنامه هستید یا خیر. برای بررسی واجد شرایط بودن، باید دریابید که آیا شرایط هر یک از برنامه های مهاجرتی اقتصادی فوق الذکر را دارا هستید. سپس، شما باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید. در هر یک از مراحل مختلف فرآیند درخواست از طریق اکسپرس انتری، مدارک خاصی مورد نیاز است. در مرحله ایجاد پروفایل و ارسال پروفایل به برنامه اکسپرس انتری، نیازی به آپلود کردن مدارک نیست، اما باید اطلاعات مربوط به مدارک ذیل را به همراه داشته باشید.

عنوان شغلی مطابق با طبقه بندی مشاغل ملی (National Occupational Classification (NOC)) و کد آن

پاسپورت و سند مسافرتی

نتایج آزمون زبان انگلیسی آیلتس جنرال (General IELTS)

ارزیابی مدارک تحصیلی

برنامه استانی مربوطه (در صورت موجود بودن(

پیشنهاد شغلی معتبر (جاب آفر یا (Job Offer (در صورت موجود بودن(

شما باید پروفایل اکسپرس انتری خود را ظرف ۶۰ روز تکمیل و ارسال کنید. زمانی که تمام مدارک مورد نیاز آماده شد، میتوانید فرم آنلاین اکسپرس انتری را پر کنید و پروفایل خود را ارسال کنید.

زمانی که پروفایل خود را ارسال کردید، مشروط بر احراز شرایط، پروفایل شما بر اساس نظام جامع  امتیاز بندی (Point)، بررسی شده و امتیازی را کسب می کنید. سپس پروفایل شما، در بانک اطلاعاتی، در کنار دیگر متقاضیان واجد شرایط قرار میگیرد. شایان ذکر است، ارسال پروفایل و ورود به بانک اطلاعاتی (Pool)، تضمین کننده انتخاب شما نیست. در صورتی که امتیاز شما بالاتر از حد نصاب باشد، شما یک دعوتنامه (Invitation) جهت ارسال درخواست از اداره مهاجرت کانادا دریافت خواهید کرد.

 پس از دریافت دعوتنامه، جهت ارسال درخواست، ۶۰ روز فرصت دارید تا درخواست کامل خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا ارسال کنید. متقاضی باید مستندات اطلاعاتی را که در مرحله ایجاد و ارسال پروفایل به سامانه اکسپرس انتری وارد کرده، آپلود کند. علاوه بر مدارک فوق الذکر، مدارک ذیل نیز مورد نیاز است

عدم سوء پیشینه  (Criminal Record)

معاینه پزشکی  (Medical Examination)

تمکن مالی (Bank Statement)

چگونه امتیاز پروفایل خود را در سامانه اکسپرس انتری ارتقا دهیم؟

باید توجه داشته باشید که امتیاز شما در بانک اطلاعاتی سامانه اکسپرس انتری ثابت نیست  و ممکن است هر ساله بر حسب بعضی از قوانین موجود در کانادا، بعضی از فاکتورها دچار تغییر در امتیاز بندی شوند. لذا مشورت و استفاده از وکیل مجرب مهاجرت در این زمینه تسهیل کننده است. شما این فرصت را دارید که امتیاز خود را بالا ببرید. اما سوال این است که چگونه میتوانید امتیاز پروفایل خود را ارتقا دهید؟

از یک سو، متقاضیان میتوانند امتیاز خود را در بانک اطلاعاتی ارتقاء دهند. از سوی دیگر، متقاضیان میتوانند، از پیش، خود را برای مرحله ای که دعوتنامه برای ارسال درخواست دریافت میکنند، به خوبی آماده سازند.

برای ارتقاء امتیاز در بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری، متقاضیان باید نکات ذیل را در نظر داشته باشند:

زبان انگلیسی و فرانسوی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که میتواند به طور قابل توجهی امتیاز پروفایل شما را در سامانه اکسپرس انتری ارتقا دهد. سطح زبان از ارزش بالایی برخوردار است، زیرا، از یک طرف، کسب نمره بیشتر از حداقل میزان تایید شده توسط وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، میتواند برای متقاضی امتیاز زیادی به همراه داشته باشد. از طرف دیگر، نمره زبان میتواند در بخش های دیگر مانند عوامل نیروی انسانی و انتقال مهارت نیز برای متقاضی امتیاز کسب کند.

تحصیلات نیز یکی دیگر از مهمترین معیارهای سیستم اکسپرس انتری است. ارائه یک مدرک تحصیلی جدید نظیر داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و یا برق، یا کسب گواهی ارزیابی تحصیلی در خصوص مدرک تحصیلی موجود (در برنامه نیروی کار ماهر فدرال) میتواند امتیاز بیشتری را برای متقاضی به همراه آورد.

معیار دیگر در رابطه با افراد متاهل که میتواند در امتیاز متقاضی در سیستم اکسپرس انتری موثر باشد، تصمیم گیری صحیح در رابطه با انتخاب یکی از زوجین به عنوان متقاضی اصلی (Main Applicant) در سامانه اکسپرس انتری است. در این صورت همسر متقاضی اصلی، به عنوان زوج همراه، در درخواست درج می شود.

همچنین متقاضیان میتوانند به دنبال پیشنهادهای شغلی معتبر باشند و یا از خدمات حرفه ای کاریابی (Employment) استفاده کنند. پیشنهاد شغلی معتبر در سیستم اکسپرس انتری، با توجه به سطح طبقه بندی مشاغل ملی، میتواند بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز را برای متقاضی به همراه آورد. پیشنهاد شغلی باید معتبر باشد و متناسب با زمان اقدام شما تهیه گردد.

با توجه به اینکه متقاضیان از زمان دریافت دعوتنامه، تنها ۶۰ روز فرصت برای ارسال درخواست خود در سیستم اکسپرس انتری دارند، و حتی این فرصت زمانی در برخی از برنامه های استانی کمتر نیز می باشد، آماده سازی مدارک رمز کلیدی موفقیت است. بنابراین، کاملا ضروری است که متقاضی کلیه مدارک را از قبل از اقدام آماده و مهیا سازد.

 

۲-۲- نیروی کار ماهر ( Skilled Worker Program):

سه برنامه برای مهاجرت  دائم به کانادا در قالب سیستم اکسپرس انتری در نظر گرفته شده است. این سه برنامه شامل برنامه نیروی کار ماهر فدرال، برنامه تجربه کانادایی، و برنامه نیروی فنی ماهر فدرال می باشند. متقاضیانی که قصد مهاجرت دائم به کانادا را دارند، و دارای سابقه کاری غیر کانادایی هستند، میتوانند، در صورت احراز شرایط لازم، درخواست خود را در قالب سیستم اکسپرس انتری، تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال، ارسال کنند.

متقاضیانی  که خواستار ارسال درخواست در قالب برنامه نیروی کار ماهر فدرال هستند، باید قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشند. علاوه بر آن، متقاضیان برنامه نیروی کار ماهر فدرال باید دارای حداقل شرایط در رابطه با سابقه کاری، مهارت های زبانی، و تحصیلات باشند. حداقل شرایط مورد نیاز  به شرح ذیل میباشد:

۱-۲- در رابطه با سابقه کاری، متقاضی برنامه نیروی ماهر فدرال باید نشان دهد که در ده سال گذشته حداقل یک سال سابقه کاری مستمر همراه با حقوق (معادل ۱۵۶۰ ساعت) داشته است. شغل متقاضی باید در زمینه مدیریتی، حرفه ای یا فنی، و یا در سطوح مهارت های کسب و کار باشد. علاوه بر آن، شغل متقاضی باید تمام وقت باشد یا معادل آن به صورت نیمه وقت باشد.

 ۲-۲- در خصوص مهارت زبانی، متقاضی نیروی کار ماهر فدرال باید نشان بدهد که دارای سطح زبانی برابر با سطح ۷ استاندارد کانادایی دانش زبان در هر چهار مهارت در آزمون آیلتس جنرال است. برای اثبات سطح زبان، متقاضی نیروی کار ماهر فدرال باید کارنامه آزمون معتبر زبان را ارائه دهد. شایان ذکر است که کارنامه آزمون زبان آیلتس به مدت دو سال اعتبار دارد.

۳-۲- در رابطه با شرایط تحصیلی، متقاضی نیروی کار ماهر فدرال باید نشان بدهد که دارای تحصیلات دوره متوسطه و یا دارای تحصیلات دانشگاهی است. در صورتی که گواهی یا مدرک پایان دوره تحصیلی از کشوری به غیر از کانادا صادر شده باشد، متقاضی برنامه نیروی کار ماهر فدرال باید گزارش ارزیابی تحصیلی معتبر توسط یکی از نهادهای ذی صلاح کانادایی را ارائه دهد.

هنگامی که کلیه شرایط فوق وجود داشت، متقاضی برنامه نیروی کار ماهر فدرال درخواست خود را ارسال می کند. درخواست های ارسال شده بر اساس معیارهای ذیل امتیاز بندی میشوند:

سن

سطح تحصیلات

 تجربه کاری

پیشنهاد کاری معتبر (در صورت موجود بودن)

نمره مهارت زبانی

قابلیت تطبیق با جامعه کانادایی

متقاضیان نیروی کار ماهر فدرال باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنند. در صورتی که متقاضی نیروی کار ماهر فدرال، حداقل امتیاز مورد نیاز را کسب کند، برای ورود به برنامه نیروی کار ماهر فدرال واجد شرایط محسوب می شود. متعاقباً، متقاضی واجد شرایط میتواند پروفایل خود را در سیستم بانک اطلاعاتی متقاضیان سامانه اکسپرس انتری ایجاد کند. پروفایل متقاضی در نظام جامع امتیاز بندی، ارزیابی شده و امتیازی را کسب مینماید. پروفایل هایی که امتیاز بالای حد نصاب را اخذ کنند، گزینش شده و دعوتنامه برای ارسال درخواست جهت اخذ اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند.

 

۳-۲- برنامه نیروی فنی ماهر فدرال :

متقاضیانی که خواستار ارسال درخواست در قالب برنامه نیروی فنی ماهر فدرال هستند، باید قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشند. علاوه بر آن، متقاضیان برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید حداقل شرایط مربوطه در خصوص تجربه کاری، مهارت های زبانی و پیشنهاد شغلی معتبر را دارا باشند. در ادامه، حداقل شرایط مورد نیاز را بررسی می کنیم:

در خصوص تجربه کاری، متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید حداقل دارای دو سال تجربه کاری در پنج سال اخیر باشد. به جز شرط کسب مجوزهای لازم، متقاضیان باید تمامی شرایط مورد نیاز شغل مربوطه را، مطابق با طبقه بندی مشاغل ملی کانادا، دارا باشند. شغل متقاضی باید معادل مهارت سطح ب در طبقه­بندی مشاغل ملی کانادا و در گروه اکثریت ۷۲، ۷۳، ۸۲، یا ۹۲ و یا در گروه اقلیت ۶۳۲ یا ۶۳۳ باشد. علاوه بر آن، شغل متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال، باید تمام وقت باشد یا معادل آن به صورت نیمه وقت باشد. متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید بتواند ثابت کند که در قالب تعریف آن شغل میگنجد و یا بیشتر وظایف اصلی شغل را، بر اساس طبقه بندی مشاغل ملی کانادا، انجام داده است.

در خصوص مهارت زبانی، متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید بتواند مهارت زبانی معادل  سطح ۵ استاندارد کانادایی دانش زبان آیلتس جنرال در مهارت های زبانی شنیداری و گفتاری و سطح ۴ استاندارد کانادایی دانش زبان در مهارت های نوشتاری و خواندنی را نشان دهد. برای اثبات مهارت زبانی، متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید نتیجه یکی از آزمون های معتبر زبان را ارائه دهد.

متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال همچنین باید دارای پیشنهاد شغلی معتبر در یک شغل تمام وقت برای مدت زمانی حداقل یکسال باشد؛ یا دارای مجوزهای لازم فدرال، استانی و یا منطقه ای در شغل فنی مورد نظر باشد.

شرط سطح تحصیلات برای متقاضیان نیروی فنی ماهر فدرال وجود ندارد، اما میزان سطح تحصیلات میتواند به متقاضی برای کسب امتیاز بیشتر در نظام جامع امتیازبندی متقاضیان اکسپرس انتری کمک کند. شایان ذکر است، در صورتی که گواهی یا مدرک پایان دوره تحصیلی از کشوری به جز کانادا صادر شده باشد، متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال باید گزارش ارزیابی تحصیلی معتبر توسط یکی از نهادهای ذیصلاح کانادایی را ارائه دهد.

نیروهای فنی حرفه ای در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا در گروه های زیر قرار می گیرند:

گروه اصلی کد ۷۲: مشاغل صنعتی، الکتریکی و ساختمانی.

گروه اصلی کد ۷۳: مهارت های نگهداری و فعالیت ماشین آلات.

گروه اصلی کد ۸۲: مشاغل مختص به ناظران و مشاغل فنی و حرفه ای در زمینه ی منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط.

گروه اصلی کد ۹۲: مشاغل تولید و فرآوری، کارخانجات و ناظران تاسیسات و اپراتورهای کنترل مرکزی.

گروه فرعی ۶۳۲: آشپزان و سرآشپزان.

گروه فرعی ۶۳۳ : قصابان و نانوایان.

در صورتی که متقاضی برنامه نیروی فنی ماهر فدرال دارای شرایط فوق باشد، میتواند تحت برنامه نیروی فنی ماهر فدرال درخواست خود را جهت اخذ اقامت دائم کانادا ارسال نماید. متعاقبا، متقاضی واجد شرایط میتواند پروفایل خود را در بانک اطلاعاتی متقاضیان اکسپرس انتری ارسال کند.

در سامانه اکسپرس انتری پروفایل متقاضی بر اساس نظام جامع امتیازبندی ارزیابی شده و امتیازی را کسب میکند. پروفایل هایی که امتیاز بالاتر از حد نصاب را کسب کنند انتخاب می شوند. برای این پروفایل ها دعوتنامه، جهت ارسال درخواست اخذ اقامت دائم کانادا، ارسال میگردد.

 

۴-۲- برنامه تجربه کبک

برای مهاجرت به استان کبک، متقاضی باید واجد شرایط حداقل یکی از برنامه های مهاجرتی استان کبک باشد. اگر متقاضی شرایط لازم را دارا بود، میتواند برای درخواست و کسب گواهی گزینش استان کبک اقدام کند. گواهی گزینش استان کبک  (QSC) (Québec Selection Certificate) مدرکی است که توسط وزارت مهاجرت استان کبک صادر میشود.

در مرحله بعدی، پس از دریافت گواهی گزینش استان کبک، متقاضی باید درخواست خود را برای دریافت اقامت دائم به وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ارسال کند. وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا پس از بررسی و احراز عدم سوء پیشینه و انجام معاینات پزشکی، ویزای اقامت دائم کانادا را صادر میکند. برنامه تجربه کبک، یکی از برنامه های مهاجرت به استان کبک میباشد. برنامه تجربه کبک برای متقاضیانی طراحی شده است که دارای سابقه کار یا تحصیل در استان کبک هستند. برنامه تجربه کبک، یک برنامه محبوب و یک راه سریع برای مهاجرت محسوب می شود.

شایان ذکر است این برنامه از نوامبر ۲۰۱۸ به حالت تعلیق در  آمده است و ممکن است این برنامه از سال ۲۰۲۰ به طور کامل حذف  و یا مجددا برقرار گردد.

 

برنامه تجربه کبک برای دانشجویان غیر کانادایی

به منظور احراز شرایط جهت ارسال درخواست تحت برنامه تجربه کبک، دانشجوی غیر کانادایی باید

۱- قصد کار کردن در استان کبک را داشته باشد.

۲- قادر باشد یک مدرک تحصیلی مورد قبول از یک موسسه آموزشی مورد تائید اداره مهاجرت کانادا که در ۳۶ ماه گذشته اخذ شده است را ارائه کند.

۳- مدرک زبان فرانسه معادل با سطح متوسط پیشرفته را ارائه دهد.

متقاضی برنامه تجربه کبک میتواند زمانی که فراغت از تحصیل پیدا کرد، درخواست خود را جهت اخذ گواهی CSQ ارایه کند. زمانی که متقاضی ریز نمرات نهایی (Final Transcript) و گواهینامه پایان تحصیلات خود را ارسال کند، گواهی گزینش استان کبک صادر خواهد شد.

 برنامه تجربه کبکی برای نیروی کار موقت غیر کانادایی:

به منظور احراز شرایط جهت ارسال درخواست تحت برنامه تجربه کبک، نیروی کار موقت غیر کانادایی باید:

۱- قصد کار کردن در استان کبک را داشته باشد

۲- دارای حداقل ۱۲ ماه سابقه کار در یک شغل تمام وقت، همراه با دریافت حقوق، در استان کبک در طی ۲۴ ماه اخیر باشد.

۳- دارای وضعیت نیروی کار موقت در استان کبک باشد.

۴- در زمان ارسال درخواست، شاغل به کار باشد.

۵- مدرک زبان فرانسه معادل با سطح متوسط پیشرفته را ارائه دهد.

بر اساس قوانین اداره مهاجرت، شغل تمام وقت در استان کبک معادل حداقل ۳۰ ساعت کار در هفته می باشد. اشتغال به کار تمام وقت با اجازه کاری که پس از اتمام تحصیل و یا در قالب برنامه تجربه بین المللی کانادایی اخذ شده است نیز مورد قبول میباشد. اما مشاغل پاره وقت، خوداشتغالی و کارآفرینی برای اداره مهاجرت استان کبک قابل قبول نمی باشند.

 

۵-۲- برنامه تجربه کانادایی:

متقاضیانی  که میخواهند در قالب برنامه تجربه کانادایی اقدام نمایند، باید قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشند. علاوه بر آن، متقاضیان برنامه تجربه کانادایی باید حداقل شرایط مورد نظر در خصوص تجربه کاری و مهارتهای زبانی انگلیسی و یا فرانسه را دارا باشند .

 در خصوص سوابق کاری، متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید حداقل دارای یک سال سابقه کاری در سه سال اخیر باشد. متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید این سابقه کار را به طور قانونی در کانادا به دست آورده باشد. شغل متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید در سطح مدیریتی، حرفه ای، یا فنی باشد. علاوه بر آن، شغل متقاضی برنامه تجربه کانادایی، باید تمام وقت، یا معادل آن به صورت نیمه وقت باشد.

در خصوص مهارت زبانی، در رابطه با مشاغلی که در مهارت نوع ۰ یا مهارت سطح A ارزیابی می گردند، متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید بتواند مهارت زبانی معادل  سطح ۷ استاندارد ارزیابی سطح زبان در کانادا (CLB) در هر چهار مهارت زبانی را نشان دهد.

و در خصوص مشاغلی که در مهارت سطح B قرار می گیرند، متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید مهارت زبانی معادل با  سطح ۵ استاندارد ارزیابی سطح زبان در کانادا (CLB) در هر چهار مهارت زبانی را نشان دهد. برای اثبات مهارت زبانی، متقاضی برنامه تجربه کانادایی باید نتیجه یکی از آزمون های زبان معتبر را ارائه دهد.

شایان ذکر است که در برنامه تجربه کانادایی، شرط دارا بودن تحصیلات برای متقاضیان وجود ندارد. اگر متقاضی دارای حداقل شرایط لازم برنامه تجربه کانادایی باشد، میتواند در قالب این برنامه جهت اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نماید. متقاضی واجد شرایط باید پروفایل خود را در سیستم اکسپرس انتری ارسال نماید. سپس پروفایل متقاضی، طبق نظام جامع امتیازبندی، بررسی شده و امتیازی را کسب میکند. پروفایل هایی که امتیازی بالاتر از حداقل امتیاز لازم را اخذ کنند، انتخاب میشوند. برای این دسته از متقاضیان دعوتنامه صادر میشود تا مدارک خود را  جهت اخذ اقامت دائم کانادا ارسال کنند.

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن