طبق گزارش اتاوا،بانک مرکزی کانادا دوباره دست به افزایش بی سابقه نرخ بهره زد.

این سومین افزایش طی سال گذشته است در بار اول از ۰٫۵ درصد به ۰٫۷۵ درصد و سپس به ۱درصد و هم اکنون به نرخ ۱٫۲۵% افزایش پیدا کرده است که بالاترین نرخ از سال ۲۰۰۸ می باشد. سه بانک RBC – TD – CIBC نرخ بهره خرید ملک بلند مدت فیکس ۵ساله خود را امروز ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ افزایش دادند. پیش بینی ها نشان می دهد ماهانه ۱۰۰دلار کانادا به میزان اقساط وام خانوارهای کانادایی اضافه خواهد شد.

دولت کانادا دلیل اینکار را رشد بیشتر اقتصادی عنوان کرده است، طبق گزارش این بانک، اقتصاد این کشور به دلیل افزایش خرید خانوارها تنومند شده است؛ ضمن اینکه زمان بندی افزایش نرخ بهره بانکی باید حساب شده باشد. اقتصاد کانادا بهترین عملکرد را در میان گروه هفت دارد و بر اساس آخرین گزارش‌های GDP، رشد اقتصادی این کشور بسیار بالاست. در ماه ژوئن ۲۰۱۷، رشد اقتصادی کانادا ۰٫۳ درصد بود، که موجب شد رشد فصلی GDP کانادا از ۳٫۷ درصد سالانه به ۴٫۵ درصد برسد. این سریع‌ترین رشد اقتصادی کانادا از سال ۲۰۱۱ بوده است.

برای دیدن فرم رایگان مهاجرتی کلیک کنید

همه اینها باعث تقویت دلار کانادا خواهد شد.

این افزایش همچنین بر بازار مسکن شهر های تورنتو، ونکوور، مونترال تاثیر خواهد گذاشت و احتمالا باعث کاهش قیمت خواهد بود.
وقتی نرخ بهره بالا برود، دلار کانادا قویتر خواهد شد. در آنصورت صنایع صادراتی نفع زیادی نمیبرند. چون خریداران خارجی برای دلار کانادا باید قیمت بیشتری بپردازند و اجناس کانادایی در بازارهای خارجی گرانتر خواهدشد و رقابت را از دست میدهند. از طرف دیگر شرکتهایی که بیشتر به واردات متکی هستند وضع بهتری خواهندداشت، چون با دلار کانادایی قویتر، اجناس بیشتری خریداری میکنند. بزرگترین تأثیر افزایش نرخ بهره بانکی، روی زندگی افرادی خواهد بود که وامهای با نرخ متغیر دارند. وامهای مسکن با نرخ متغیر و «لاین آوکردیت»ها، که همه نرخ متغیر دارند و وامهای دانشجویی بیشتر متأثر خواهند شد.
این مساله بر روی نرخ وام های برنامه های مهاجرتی نظیر برنامه سرمایه گذای کبک نیز تاثیر گذار خواهد بود.
همیشه در کانادا و امریکا مسکن رو به رشد نبوده است و بسیاری از تازه واردان به کانادا تجربه خرید ملک در ۳۰ سال گذشته را نداشته که کاهش ۳۰درصدی و رشد ۵۰ درصدی و … را ببیند.
طبق صحبت های Stephen Poloz رئیس بانک مرکزی کانادا؛ با وجود مشاهده نشانه‌های مثبت، نسبت به آینده مذاکرات NAFTA نگران است. آمریکا، کانادا و مکزیک اختلاف‌نظرهای زیادی در زمینه این تفاهم‌نامه دارند و کانادا نیز هفته گذشته نسبت به نقض تعهدات آمریکا در تجارت بین‌المللی اعتراض کرده بود. همه سیاست های دوگانه رئیس جمهور جدید آمریکا باعث ایجاد تغییرات شده است که کانادا برای دوری از آن راهکارهای خوبی را در نظر گرفته است.
نرخ بهره کانادا از ۴درصد در سال ۲۰۰۸ به ۰٫۵ درصد در سال ۲۰۰۹ کاهش پیدا کرد و بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ حدود ۱ درصد بود در سال ۲۰۱۶ به نیم درصد و هم اکنون ۱٫۲۵ درصد می باشد.
در حال حاضر بیشتر اقتصاد کانادا به جای درامد زایی از حوزه خرده فروشی و مسکن به سوی صادرات و سرمایه گذاری طی ۳سال باقیمانده از ریاست جمهوری ترامپ پیش خواهد رفت.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن