به دلیل اهمیت موضوع روان و تمرکز در جوامع پیشرفته  و به خصوص افرادی که در کلانشهرهای بزرگ از جمله شهرهای مونترال، ونکوور و تورنتو در کانادا، روانشناسی از اهمیت خاصی در این کشور از جنبه های مختلف برخوردار است.

در کشوری مثل کانادا با حدود جمعیتی ۳۵ میلیون نفری و جمعیت روز افزون مهاجران به این کشور، روانشناس تنها یک فرد تحصیلکرده شناخته نمی شود، بلکه او یک درمانگر و مشاور مورد اعتماد در بین افراد شناخته می شود.

در این مقاله به بررسی و معرفی بازار کار رشته روانشناسی و تحصیل در رشته روانشناسی و اهمیت اینکه افراد در کانادا به روانشناسی و روانشناس اعتقاد دارند می پردازیم:

 

معرفی:

روانشناسی (Psychology)، علم مطالعه ی رفتار و فرایندهای ذهنی است و همه ی جوانب و زوایای تجارب و تفکرات آگاهانه و ناآگاهانه را در بر می گیرد. این حوزه یک رشته ی دانشگاهی و یکی از علوم اجتماعی است که به دنبال درک افراد و گروه ها بر اساس اصول علمی و جستجوی موارد خاص است. روانشناسان ممکن است به عنوان دانشمندان اجتماعی، رفتاری یا شناختی طبقه بندی شوند. آنها تلاش می کنند تا نقش عملکردهای ذهنی در رفتار فردی و اجتماعی را در ضمن بررسی فرآیندهای روانشناسی و بیولوژیکی در برگیرنده ی عملکردها و رفتارهای شناختی، درک کنند. با اینکه دانش روان شناسی اغلب برای ارزیابی و درمان مشکلات سلامت ذهنی و روانی به کار برده می شوند، اما در درک و حل مشکلات حوزه های مختلف فعالیت بشر نظیر رشد، سلامت، رفتار اجتماعی، شناخت و… نیز کاربرد دارد.

اکثر دپارتمان های روان شناسی این شاخه را به دو طبقه ی گسترده: روانشناسی تجربی (یا پژوهشی) و بالینی (کاربردی) تقسیم بندی می کنند.

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا:

رشته ی روانشناسی در کانادا و گرایش های آن، میان محبوب ترین دوره های کارشناسی در کانادا هستند و در اکثر دانشگاه های کانادا ارائه می شوند. البته دپارتمان های روانشناسی همه ی دانشگاه ها دوره های مشابهی را ارائه نمی دهند. برخی از کالج های کانادا نیز گواهینامه ها و دیپلم های مختلفی را در رشته روانشناسی ارائه می دهند. دانشجویان برای پذیرش در مقطع لیسانس روانشناسی باید مقطع متوسطه را به اتمام رسانده و دروس پیش نیاز ریاضیات و انگلیسی و برای برنامه های خاص درس بیولوژی را نیز گذرانده باشند. حداقل معدل پذیرش در دوره های روانشناسی در کانادا معمولا معدل B می باشد.

در دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) چندین تخصص و گرایش در روانشناسی ارائه می شوند. تخصص های رایج این دوره ها شامل:

روانشناسی سازمانی- صنعتی، روانشناسی تجربی، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره ای، روانشناسی قضایی، نوروسایکولوژی، روانشناسی کودک یا روانشناسی تکاملی می باشد.

دوره های دکترا در هر یک از حوزه های تخصصی علاوه بر نیازمندی های آموزشی و پژوهشی نیاز به کارورزی نیز دارند. رقابت برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در کانادا ممکن است سخت باشد. تقریبا کمتر از ۱۰٪ متقاضیان در دوره های دکترا (Ph.D program) پذیرش می شوند. تجارب اضافی همانند سابقه ی کار حرفه ای یا مطالعات هدف دار نیز نقش مهمی در پذیرش این مقطع ایفا می کنند.

* پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در برخی از دانشگاه های کانادا نیازمند گذراندن آزمون GRE می باشد.

زیرشاخه های روانشناسی:

روانشناسی رشته ای است که زیرشاخه های بسیار متنوعی دارد. برخی از زیر شاخه های این رشته در قسمت زیر ذکر شده اند.

شاخه های پایه:

روانشناسی مرضی

روانشناسی علوم اعصاب رفتاری

روانشناسی شناختی

روانشناسی مقایسه ای

روانشناسی تفاوت های فردی

روانشناسی رشد (تکاملی)

روانشناسی تکاملی

روانشناسی آزمایشی

روانشناسی شخصیت

روانشناسی مثبت گرا

روانشناسی اجتماعی

نوروسایکولوژی

روانشناسی ریاضیاتی

روانشناسی غیرطبیعی

روانشناسی آنومالیستیک

روانشناسی بیولوژیکی

روانشناسی ژنتیک رفتاری

شاخه های کاربردی:

روانشناسی بالینی

روانشناسی جامعه

روانشناسی رفتار مصرف کننده

روانشناسی مشاوره ای

روانشناسی تربیتی

روانشناسی محیطی

روانشناسی ارگونومی

روانشناسی جنایی

روانشناسی سلامت

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی پزشکی قانونی

روانشناسی بهداشت شغلی

روانشناسی سیاسی

روانشناسی دینی

روانشناسی مدرسه

روانشناسی ورزشی

روانشناسی نظامی

و دیگر شاخه ها

حال، در ذیل به معرفی اجمالی برترین دانشگاه های کانادا در این زمینه میپردازیم.

لیست دانشگاه های برتر کانادا در این حوزه:

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (The University of British Columbia)

دانشگاه مک گیل (McGill University)

دانشگاه وسترن انتاریو (University of Western Ontario: UWO)

دانشگاه مک مستر (McMaster University)

دانشگاه کوئین (Queen’s University)

دانشگاه مونترال (University of Montreal)

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دانشگاه یورک (University of York)

دانشگاه سیمون فریزر (Simon Fraser University)

دانشگاه کلگری (Calgary University)

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

دانشگاه دالهوزی (Dalhousie University)

دانشگاه کبک (Université du Québec)

 

حوزه وظایف یک روانشناس چیست؟

روانشناسان با تحقیق، حرفه و آموزش در طیف وسیعی از موضوعات مرتبط  با نحوه ی تفکر، احساس و رفتار مردم سروکار دارند. به طور کلی اکثریت روانشناسان در ۵ گروه وسیع: تحقیق، تدریس، ارائه خدمات، مدیریت و مشاوره فعالیت دارند. بسیاری از آنها دو یا تعداد بیشتری از این گروه ها را با هم ادغام می کنند.

مهاجرت به کانادا:

کد شغلی این رشته ی روانشناسی در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا  ۴۱۵۱ است. در حال حاضر این حرفه جزو مشاغل موجود در لیست مهاجرت  زیرگروه نیروی متخصص (نیروی متخصص فدرال و نیروی متخصص استانی) در سیستم اکسپرس اینتری  است. بسیاری از افراد با داشتن مدرک لیسانس روانشناسی با اخذ اقامت تحصیلی و اپلای در یکی از دانشگاه ها یا از طریق ویزای کار با داشتن کارشناسی ارشد روانشناسی در زیرگروه نیروی متخصص روانشناسی به کانادا مهاجرت کرده و سپس برای اخذ اقامت دائم کانادا  اقدام کرده اند.

آیا مایل هستید به عنوان یک روانشناس در کانادا فعالیت کنید؟

در کانادا فرد با داشتن یک مدرک لیسانس در روانشناسی نمی تواند به عنوان روانشناس استخدام شود. برای اشتغال به عنوان روانشناس حداقل به یک مدرک ارشد و در بسیاری از حوزه ها نیاز به مدرک دکترا دارید. اگر قصد فعالیت به عنوان روانشناس را دارید باید در دوره های تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنید. البته داشتن مدرک لیسانس روانشناسی گام اول برای ادامه تحصیلات تکمیلی می باشد. بعد از اخذ مدرک لیسانس باید در دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در مقطع ارشد یا دکترا حضور داشته باشید. در مقطع ارشد فرد می تواند یک مدرک ارشد علوم انسانی (MA) یا ارشد علوم (M.Sc) را اخذ کند.

نمونه هایی از وظایف یک روانشناس عبارتند از:

بررسی و ارزیابی رفتار

تشخیص اختلالات رفتاری، عاطفی و شناختی و درمان

شرکت در آزمونهای روانشناختی استاندارد برای ارزیابی

مشاوره افراد و گروه ها

به طور کلی در یک برنامه ی ارشد، دانشجویان باید دروس آموزشی را بگذرانند، یک پروژه را ارائه نمایند و از پایان نامه ی (Thesis) خود دفاع نمایند. این دوره دانشجویان را برای حضور در دوره های دکترا آماده می کند. یک مدرک ارشد آموزش های برای محیط های کاربردی مختلفی از جمله مدارس، کسب و کار و صنعت، مراکز بهداشت روان و دولت ارائه می کند. در مقطع دکترا فرد می تواند مدرک دکترای روانشناسی بالینی یا روانشناسی تجربی را اخذ کند. مدرک دکترای روانشناسی بالینی نیازمند تخصص های تحقیقاتی و کارورزی می باشد اما دکترای روانشناسی تجربی به یک سال کارورزی نیاز ندارد.

در کانادا معمولا یک مدرک دکترا (PhD) به عنوان مدرک پایه برای حرفه ی روانشناسی در نظر گرفته می شود.

چشم انداز شغل روانشناسی در کانادا:

برخی از دانشجویان بعد از اخذ مدرک BA یا BSc روانشناسی تصمیم میگیرند که شغلی در روانشناسی را دنبال نکنند. در واقع بسیاری از مهارت ها و توانایی های کسب شده به عنوان دانشجوی روانشناسی قابل استفاده در مشاغلی است که ارتباط مستقیم با حوزه ی روانشناسی ندارند. ولی اگر قصد ادامه ی رشته ی روانشناسی را دارید سه مسیر عمومی را می توانید دنبال نمایید:

شغل روانشناسی: داشتن مدرک لیسانس روانشناسی گام اول در مسیر تبدیل شدن به یک روانشناس است. برای اینکه فرد بتواند خود را روانشناس خطاب نماید باید حداقل یک مدرک ارشد و به طور معمول مدرک دکترا در روانشناسی داشته باشد. این مدارک هم در مشاغل پژوهشی (به طور مثال پروفسور دانشگاه) و به عنوان یک روانشناس حرفه ای به کار می رود.

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در دوره های آموزش عالی در مقطع ارشد یا دکترا را دارند، چند حوزه ی تخصص وجود دارد که می توانند یک تخصص را برای تدریس، تحقیق، کارورزی و یا ترکیبی از این سه فعالیت، انتخاب نمایند.

مشاغل مرتبط برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی : مهارت ها و دانش کسب شده در دوره ی لیسانس روانشناسی افراد را برای مشاغل مختلفی آماده می کند. یک مدرک لیسانس روانشناسی اغلب به عنوان گام اولیه برای بسیاری از مشاغل حرفه ای دیگر مانند پزشکی، داروسازی، حقوق، مدیریت، کارهای اجتماعی و آموزش به کار می رود.

مشاغل استفاده کننده از دانش و مهارت های روانشناسی: فارغ التحصیلان روانشناسی گاهی اوقات مشاغلی مانند حقوق، روزنامه نگاری و تجارت را نیز دنبال می کنند.

بر طبق سازمان استخدام و توسعه ی اجتماعی کانادا، چشم انداز شغلی روانشناسی در کانادا تا سال ۲۰۲۰ بسیار مطلوب است. دولت پیش بینی می کند که در آینده ای نزدیک تعداد افرادی که به دنبال پر کردن سمت های این رشته هستند، پایین آمده و در نتیجه نیاز به نیروی کار بیشتری در این رشته احساس خواهد شد. اظهار شده است که ۷۷,۰۰۰ سمت شغلی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ برای روانشناسان، کارکنان اجتماعی، مشاوران، مددکاران و مشاغل مرتبط وجود خواهد داشت که در حال حاضر فقط ۶۹,۰۰۰  نفر در این حوزه فعالیت دارند.

فرصت های شغلی در این زمینه:

روانشناسی از حرفه های گسترده است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در همه ی حوزه های زندگی فعالیت داشته باشند. مشاغل رشته ی روانشناسی در کانادا مانند اکثر مناطق جهان بسیار متنوع است. بسیاری از آنها به عنوان محقق و کادر آموزشی در دانشگاه ها و در سازمان های دولتی یا غیر دولتی، موسسات مشاوره ای، آزمونی، تحقیقاتی به منظور تدریس دوره های تحصیلات تکمیلی یا حل مشکلات یادگیری و رفتاری دانشجویان و … مشغول به کار می شوند.

برخی در روابط نیروی کار و یا به منظور بهبود بهره وری و کیفیت شیوه ی کار، برخی دیگر در بیمارستان ها و کلینیک ها به منظور مقابله با بیماری و جراحات آن فعالیت می کنند. بسیاری از فارغ التحصیلان روانشناسی نیز ممکن است در مدارس، مراکز اصلاح رفتار، دفاتر خصوصی، در تبلیغات، روابط و محصولات مشتریان، مخابرات، ارتش، تفریحات و ورزش استخدام شوند.

روانشناسان همچنین با وکیلانی که در موارد مدنی یا جنایی درگیر هستند نیز  همکاری می کنند. آنها ارزیابی های روانشناسی را انجام داده و یافته های خود را تفسیر و ارائه می کنند. بسیاری از روانشناسان تجربی در مشاغلی که روش ها و تکنیک هایی را برای روانشناسان کاربردی را بسط می دهند، اشتغال دارند. آنها اغلب با افرادی در حوزه ی پزشکی از جمله عصب شناسای همکاری دارند تا نحوه ی اثر برخی از بیماری های عصب شناختی را درک کنند و همچنین برای بسط درمان های دارویی با شیمی دان ها و داروسازان همکاری می کنند.

حقوق و درآمد:

عناوین شغلی و وظایف دقیق در این راستا متفاوت است و نمونه هایی از برخی عناوین شغلی عبارتند از:

روانشناس

درمانگر رفتاری

روانشناس بالینی.

طبق آخرین ارقام بدست آمده بالاترین میانگین دستمزد در کلگری (Calgary) و آلبرتا (Alberta) معادل با ۴۸٫۴۳ دلار در ساعت خواهد بود و کمترین دستمزد به صورت میانگین (متوسط) در وینیپگ (Winnipeg)، مانیتوبا (Manitoba) معادل با ۳۲٫۶۰ دلار در هر ساعت خواهد بود. در نظر داشته باشید که میزان حقوق و دستمزد سالانه برای این اشغال معادل با ۶۵۰۰۰ تا ۸۰ هزار دلار کانادا می باشد.

به طور کلی چشم اندازهای اشتغال برای روانشناسان کانادا بسیار ایده آل می باشد. لذا دولت پیش بینی کرده است که روانشناسان کانادا آینده خوبی را پیش رو خواهند داشت.

شرایط اخذ مجوز روانشناسی در کانادا:

برای فعالیت در شغل روانشناسی در کانادا همانند بسیاری از مشاغل مرتبط به مراقبت های بهداشت و سلامت، روانشناسان نیز باید مجوز و پروانه کار کسب کنند. مجوز کار معمولا توسط مراجع صدور مجوز در هر یک از استان ها و مناطق کانادا ارائه می شود.

شرایط اخذ مجوز کار رشته ی روانشناسی در کانادا در هر منطقه است. در برخی از مناطق ثبت نام مجوز کار با مدرک دکترا امکان پذیر است ولی در برخی از مناطق داشتن مدرک ارشد برای اخذ مجوز کار کفایت می کند. روانشناسان با مدرک دکترا از عنوان Dr (دکتر) استفاده می کنند. افرادی که در خارج از کانادا تحصیل کرده اند برای اخذ مجوز کار باید با حوزه ای که قصد اقامت و اشتغال در آنجا را دارند، تماس برقرار کنند.

استان هایی که عنوان روانشناس با مدرک دکترا ارائه می شود شامل کبک، انتاریو، مانیتوبا و بریتیش کلمبیا است.

استان هایی که عنوان روانشناس با مدرک ارشد ارائه می شود شامل نیوفاندلند و لابرادور، نوااسکوشیا، نیوبرانزویک، ساسکاچوان، آلبرتا و مناطق شمال غرب است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و گفت و گو تخصصی با مشاورین و وکلای مهاجرت ما در تماس باشید. آنها می توانند شرایط مهم برای اخذ تابعیت و اقامت کانادا در اختیار شما به صورت رایگان قرار دهند و شما در صورت نیاز برای آن اقدام کنید.

 راه ارتباطی با مهاجرت برای ایرانیان
🏢دفتر کانادا
۰۰۱۵۱۴۴۶۲۲۸۴۰

🏢دفتر تهران
☎۰۲۱۴۴۸۰۱۰۷۸
☏۰۲۱۴۴۸۱۰۰۱۴

🌍وبسایت
🌍http://iranianmigration.ir/canada-assessment/

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

کانال مهاجرت برای ایرانیان

با یک کلیک در کانال اختصاصی مهاجرت برای ایرانیان عضو شوید

عضو شوید!
بستن